Uchwały, o których mowa, były zapowiadane przez rząd od kilku miesięcy. Już w marcu ministrowie przyjęli odpowiednie ramy prawne, które pozwalają na tworzenie odpowiednich programów wsparcia dla poszczególnych grup Polaków.
Jednak dopiero gry powstaną programy, to pieniądze będą mogły popłynąć do pracowników. I tak stało się w środę, gdy rząd przyjął cztery kluczowe uchwały ustanawiające programy wsparcia.
Wszystkie zakładają wypłatę 1 tys. zł dodatku motywacyjnego dla pracowników poszczególnych grup zawodowych. Na razie jest on przewidziany na lata 2024-2027.
Kto będzie mógł liczyć na dodatek? Chodzi o pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej. Są to:
- ośrodek pomocy społecznej,
- dom pomocy społecznej,
- regionalny ośrodek polityki społecznej,
- powiatowe centrum pomocy rodzinie,
- centrum usług społecznych
- placówka specjalistycznego poradnictwa, w tym rodzinnego,
- ośrodek wsparcia i ośrodek interwencji kryzysowej.
Ponadto na dodatek będą mogli liczyć pracownicy żłobków, klubów dziecięcych oraz opiekunowie dzienni. Pieniądze dostanę również rodziny zastępcze i osoby prowadzące rodzinne domy dziecka.
Dodatek ma dotyczyć blisko 200 tys. pracowników zatrudnionych w wymienionych wyżej placówkach. Mowa oczywiście o sektorze publicznym.
Dzięki decyzji rządu pieniądze z budżetu centralnego będą mogły popłynąć do samorządów, które prowadzą takie placówki. Dodatki — według pierwotnych założeń — mają zostać wypłacone od lipcowej pensji.
Co istotne, resort pracy zapewniał niedawno Business Insider Polska, że pracownicy nie będą musieli składać żadnych wniosków o wypłatę dodatku. Pieniądze trafią na ich konto automatycznie.
Źródło: businessinsider.com.pl