500 lat protestantyzmu na Śląsku – wystawa specjalna

12 marca o godzinie 11:00 serdecznie zapraszamy na inaugurację wystawy „Obywatele. Odwaga. Siła wiary w czasach zmian 1525-2025”.

You are currently viewing 500 lat protestantyzmu na Śląsku – wystawa specjalna

Z okazji 500. rocznicy reformacji, przypadającej w 2017 roku, Muzeum Śląskie w Görlitz oraz Wydział Kultury dla Śląska przygotowały polsko-niemiecką objazdową ekspozycję pt. „500 lat życia protestantów na Śląsku. Kościelni wędrowcy, duszpasterze, modlące się dzieci”. W tym roku wystawa powraca pod nowym hasłem, by ponownie przybliżyć losy protestantów na Śląsku. Jest to jedno z wielu wydarzeń wpisujących się w obchody pięćsetlecia, które potrwają do końca października.

Reformacja na Śląsku

Śląsk odegrał kluczową rolę w dziejach reformacji. Już w latach 20. XVI wieku nauki Marcina Lutra zyskały popularność wśród mieszczaństwa i niższej szlachty, a wkrótce także wśród wpływowych śląskich książąt. Pod koniec XVI wieku aż trzy czwarte śląskich parafii było protestanckich.

 

 

Mimo kontrreformacji i przymusowych nawróceń podczas wojny trzydziestoletniej, protestantyzm na Śląsku przetrwał. Symbolem tego oporu stały się trzy kościoły pokoju, które umocniły pozycję luteranizmu i przyczyniły się do ukształtowania „śląskiej tolerancji” w dwuwyznaniowym kraju istniejącym od XVIII wieku.

Wystawa ukazuje losy protestantyzmu na Śląsku – od epoki industrializacji, przez dramatyczne wydarzenia XX wieku, aż po współczesność. Kluczowym pytaniem pozostaje rola protestantyzmu w regionie, który dziś jest w większości katolicki. Od lat 60. XX wieku polska mniejszość protestancka, we współpracy z wysiedlonymi śląskimi protestantami oraz Kościołem protestanckim w Niemczech, odegrała istotną rolę w procesie polsko-niemieckiego pojednania.

Wystawę obejrzeć można od 12 marca do 27 kwietnia w holu Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu.

Opracowano na podstawie informacji Miejskiego Domu Kultury.

Loading

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama