Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach możliwy już od 2025 r.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że projekt ustawy zakazującej sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach nocnych jest gotowy. Zakaz mógłby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., ale ostateczna decyzja zostanie podjęta po konsultacjach społecznych.

You are currently viewing Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach możliwy już od 2025 r.

Rząd Polski rozważa wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach nocnych, od 22:00 do 6:00, o czym już w kwietniu mówiła minister zdrowia Izabela Leszczyna. Projekt ustawy jest już gotowy i czeka na rozpatrzenie przez zespół do spraw programowania prac rządu.

Leszczyna wyraziła nadzieję, że projekt ustawy trafi do Sejmu po wakacjach i podkreśliła, że proces konsultacji społecznych nie zostanie skrócony. „Rozumiem, że wiele podmiotów, zarówno gospodarczych, jak i społecznych, będzie chciało wyrazić swoje zdanie. Wszystkie uwagi zostaną przeczytane z należytą uwagą i odpowiednio potraktowane” – powiedziała.

Zaproponowany termin wejścia w życie zakazu to 1 stycznia 2025 roku, jednak ostateczna decyzja zostanie podjęta po konsultacjach społecznych.

Zmiany nie podobają się Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. „Proponowane przez Ministerstwo Zdrowia rozwiązanie budzi poważne wątpliwości pod względem zgodności z krajowym porządkiem prawnym, zwłaszcza z wymogami konstytucji dotyczącymi równości wobec prawa oraz zasadności ograniczenia praw przedsiębiorców” – stwierdził prezes POPiHN Leszek Wiwała.

Jak prawo w tym zakresie wygląda w innych krajach? Napojów alkoholowych nie można kupić na stacjach benzynowych m.in. w Szwecji, Holandii i na Litwie. Władze Francji, Słowenii i Portugalii zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy. Niskoprocentowe napoje można kupić na stacjach w Hiszpanii i Finlandii, a w Danii, Austrii i we Włoszech nie ma żadnych ograniczeń w tym zakresie.

Dane Biura Ruchu Drogowego KGP pokazują, że w pierwszym półroczu 2024 roku, kierowcy pod wpływem alkoholu spowodowali 533 wypadki drogowe, w których zginęło 37 osób, a 641 zostało rannych.

Raport Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) z 2022 roku zwraca uwagę na poważne skutki społeczne nadużywania alkoholu. Według raportu, 1,5 miliona dzieci w Polsce wychowuje się w rodzinach alkoholików, co stanowi 21,5 proc. wszystkich dzieci w kraju i 4 proc. całej populacji Polski. Około 500 tysięcy z tych dzieci żyje w dramatycznych warunkach, które zagrażają ich życiu i zdrowiu.

Źródło: businessinsider.com.pl

Loading

Reklama
Reklama