Spacer historyczny w rocznicę pogromu w Gӧrlitz

W przypadającą 9 listopada 86. rocznicę brutalnych pogromów, które przeszły do historii pod nazwą „kryształowej nocy”, Stowarzyszenie Meetingpoint Memory Messiaen zaprasza na spacer historyczny po Gӧrlitz z Lauren Leiderman, edukatorką historyczną, ekspertką w dziedzinie historii gӧrlitzkich Żydów w czasach nazistowskich. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

You are currently viewing Spacer historyczny w rocznicę pogromu w Gӧrlitz

Pogromy, do których doszło w Niemczech w nocy z 9 na 10 listopada 1938r. były punktem zwrotnym w nazistowskiej polityce wobec Żydów. Od tej pory prześladowania społeczne, ekonomiczne i polityczne, których niemieccy Żydzi doświadczali od 1933r., eskalowały przechodząc w akceptowaną przez prawo przemoc, dyskryminację i prześladowania, doprowadzając ostatecznie do metodycznej eksterminacji Żydów. To było preludium do Holocaustu.

„Okropności brunatnego piekła”

Brutalne napaści na Żydów, niszczenie ich mienia, dewastacje sklepów, podpalenia, do których doszło na terenie Niemiec i nie tylko, nie ominęły Gӧrlitz. Także tutaj, podobnie jak w wielu innych miejscach w Niemczech i poza nimi, ulice pokryły się szkłem stłuczonych witryn żydowskich sklepów, którym pogromowa noc zawdzięcza na pozór poetycką nazwę „Kristallnacht”. Także tutaj bito, zabijano, niszczono, poniżano ludzi odbierając godność, niszcząc poczucie bezpieczeństwa i wiarę w państwo prawa.

 

 

Doroczne obchody rocznicowe i organizowane przy tej okazji spotkania i wydarzenia mają utrwalać pamięć o pogromach i Żydach, którzy padli ich ofiarą. Zorganizowany przez Stowarzyszenie Meetingpoint Memory Messiaen tematyczny spacer historyczny: „Okropności brunatnego piekła”, który w sobotę, 9 listopada, poprowadzi ulicami Gӧrlitz edukatorka historyczna Lauren Leiderman, to niepowtarzalna okazja, by dowiedzieć się, jak wyglądało życie gӧrlitzkich Żydów w czasach nazistowskiego reżimu. Przewodniczka, uznawana za ekspertkę w dziedzinie historii gӧrlitzkich Żydów z czasów nazizmu, opowie o niesprowokowanych aresztowaniach, bojkotach, wypędzeniach i morderstwach Żydów, do których doszło w Görlitz i okolicach.

Wycieczka rozpocznie się o godz. 14:00 na Postplatz i potrwa około 2 godzin. Trasa oprowadzenia będzie biegła wzdłuż Steinstraße, przez Obermarkt, by zakończyć się w Nowej Synagodze w Görlitz.

Bezpłatny udział w wycieczce można zgłosić na stronie info@meetingpointmm.eu.

Lauren Leiderman, amerykańska śpiewaczka operowa, historyk i nauczycielka języka angielskiego, mieszkająca w Niemczech od 2014 r., przeszukała archiwa na całym świecie, aby zrekonstruować historię Żydów w Görlitz w czasach nazistowskich i jest uważana za eksperta w tej dziedzinie. Dzięki swoim badaniom odnalazła rozproszonych po świecie potomków mieszkańców Görlitz żydowskiego pochodzenia i połączyła ich ze sobą. Dzięki komunikacyjnej pamięci rodzin udało jej się zebrać ogromną ilość informacji, które uzupełniają historię Görlitz o mroczne wątki z przeszłości miasta. Z jej inicjatywy, 5 listopada 2021 roku, pod adresem ul. Kościuszki 10 w Zgorzelcu wmurowano 3 pierwsze w naszym mieście Stolpersteiny (Kamienie pamięci) upamiętniające mieszkającą tu przed wojną rodzinę Golbergów. Biblioteka miejska otrzymała od niej egzemplarz książki „Pamiętnik Evy Goldberg”. 

Z niecierpliwością czekamy na Państwa udział.

W oparciu o materiały Meetingpoint Memory Messiaen opracowała: Renata Burdosz/samodzielne stanowisko ds. współpracy z mediami Urzędu Miasta Zgorzelec

Loading

Reklama
Reklama