Organizatorzy festiwalu z Kunstbauerkino e.V. w Großhennersdorf nadal pracują nad wyborem filmów i planowaniem programu. Jednak niektóre z najważniejszych wydarzeń tygodnia festiwalowego są już znane.
Tegoroczny cykl Fokus pod tytułem „Female Perspectives“ zwraca szczególną uwagę na kobiece perspektywy, nie tylko na dużym ekranie. Oprócz szerokiej gamy filmów, które pokazują kobiece spojrzenie na nasze społeczeństwo, w czwartek, 16 maja, od godziny 19:00 w teatrze w Zittau będzie można przeżyć „Wieczór dla Thomasa Brascha“. Marion Brasch i Masha Qrella uhonorują pisarza i dramaturga fascynującą mieszanką tekstów, filmów i indie popowych piosenek. Thomas Brasch, który urodził się na emigracji w Anglii, a wychował w NRD, ukształtował pamięć kulturową tego kraju swoimi dziełami, a także był jednym z najbardziej bystrych obserwatorów. Wieloaspektowy program wydarzenia łączy w sobie literaturę, muzykę i historię, stanowiąc fascynujący hołd dla niezwykłego dzieła życia artysty.
Kolejnym ważnym wydarzeniem w programie festiwalu będzie koncert ukraińskiej raperki alyony alyony, który odbędzie się 18 maja o godz. 20:00 w Kühlhaus Görlitz. Artystka szturmem podbiła scenę hip-hopu, po tym jak wypuściła swój hit „Ribki“. Jej teksty, które rapuje w swoim ojczystym języku, dotyczą obrazów kobiet, które wykraczają poza wszelkie stereotypy i wyzwania stojące przed młodymi dorosłymi na Ukrainie w obliczu trwającej wojny. Jej przesłanie i biografia nie tylko uczyniły z niej wzór do naśladowania dla wielu młodych kobiet w jej rodzinnym kraju, ale także przyniosły jej liczne międzynarodowe nagrody. Swoją obecnością na scenie alyona alyona zachwyciła publiczność podczas wielu występów na żywo w całej Europie, w tym na słynnym festiwalu Roskilde. Jej naturalność i mocne występy sprawiają, że jest dzisiaj niezrównanym głosem w rapie.
W środę, 15 maja, o godzinie 21:00 w Kulturfabrik Meda w Mittelherwigsdorf odbędzie się koncert Barbary Morgenstern. Artystka od ponad dwóch dekad w wyjątkowy sposób kształtuje niemiecką scenę kulturalną. Od intymnych wnętrz berlińskich salonów po wielokrotnie nagradzane produkcje teatralne, Barbara Morgenstern zawsze podąża za swoją wizją. Jej nowy podwójny album „In anderem Licht“, nagrany w legendarnym Hansa Studios, wyznacza nowy punkt w jej spojrzeniu na nasze czasy. Utwory te poruszają aktualne, pilne tematy, takie jak katastrofa klimatyczna, zmiany społeczne i tęsknota za indywidualnym wyzwoleniem. W swojej twórczości, w której czuć wpływy zarówno Johna Cale’a, jak i Björk, Barbara Morgenstern łączy pewną dziwność z wirtuozerią i zamiłowaniem do minimalizmu, który pozostawia miejsce na epickie i niezwykłe doznania dźwiękowe.
Bilety na wszystkie trzy wydarzenia są już dostępne w przedsprzedaży na oficjalnej stronie festiwalu, online na tixforgigs.com lub w kasie teatru. 21. Nyski Festiwal Filmowy rozpocznie się 14 maja w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Zittau. Festiwal otworzy film „Elbow“ w reżyserii Aslı Özarslan. Dramat, oparty na powieści Fatmy Aydemir o tym samym tytule, jest klimatycznie gęstym portretem młodej kobiety, która płaci wysoką cenę za uwolnienie się od społecznych projekcji. W ciągu następnych pięciu dni festiwalowych pokazanych zostanie blisko 80 aktualnych filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych z trzech sąsiednich krajów i Europy Wschodniej w 19 różnych miejscach w Niemczech, Polsce i Czechach. Oprócz trzech konkursów i różnych serii filmowych, festiwal oferuje barwny program towarzyszący, z muzyką, teatrem i wystawą. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 18 maja w Kühlhaus w Görlitz. Oprócz nagród za najlepszy film fabularny, dokumentalny i krótkometrażowy oraz dla faworytów publiczności, statuetki przyznane zostaną również za najlepszą kreację aktorską, najlepszy scenariusz i najlepszą scenografię. Dodatkowo przyznana zostanie nagroda specjalna dla jednego filmu wybranego z całego programu festiwalu, którego tematyka poświęcona jest zrozumieniu różnic kulturowych i etnicznych różnych krajów lub istniejących w nich podobieństw.
Aktualne informacje dostępne są na stronie www.neissefilmfestival.net/pl. Pełny program festiwalu zostanie opublikowany na stronie 15 kwietnia.
Patronami 21. Nyskiego Festiwalu Filmowego są
Michael Kretschmer, premier Wolnego Państwa Saksonii, Martin Půta, kapitan Kraju Libereckiego oraz Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca.
Nyski Festiwal Filmowy jest wspierany i finansowany przez: Saksońskie Ministerstwo Nauki, Sztuki i Turystyki, Kulturraum Oberlausitz-Niederschlesien, Powiat Görlitz – Wokrjes Zhorjelc, Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien, Mitteldeutsche Medienförderung, Fundację Kultury Wolnego Państwa Saksonii, Niemiecko-czeski Fundusz Zukunftsfonds i Kraj Liberecki. Działanie to jest współfinansowane ze środków podatkowych na podstawie budżetu uchwalonego przez posłów Parlamentu Saksonii.
Źródło: Michael Lippold / Kunstbauerkino e.V.