Zasiłek rodzinny 2025 r.: wysokość, do kiedy przysługuje, kryterium dochodowe, wniosek, okres zasiłkowy

W 2024 r. wysokość zasiłku rodzinnego podlegała weryfikacji. Jakie kwoty zostały ustalone na nowy okres zasiłkowy? Jak złożyć wniosek o zasiłek rodzinny?

You are currently viewing Zasiłek rodzinny 2025 r.: wysokość, do kiedy przysługuje, kryterium dochodowe, wniosek, okres zasiłkowy

Zasiłek rodzinny wraz z innymi świadczeniami rodzinnymi – z wyłączeniem świadczenia pielęgnacyjnego – podlega co trzy lata weryfikacji z uwzględnieniem wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin. Weryfikacji podlega także wysokość kryterium dochodowego upoważniającego do pobierania świadczeń.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2024 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna, wysokość świadczenia rodzinnego od 1 listopada 2024 r. wynosi (do kolejnej weryfikacji) tyle samo co wcześniej. Oznacza to, że wysokość zasiłku rodzinnego miesięcznie będzie wynosić 95 zł na dziecko w wieku do 5 lat, 124 zł na dziecko w wieku od 5 do 18 lat oraz 135 zł na dziecko w wieku od 18 do 24 lat.

Zasiłek rodzinny przysługuje do ukończenia przez dziecko 18 lat, nauki w szkole, jednak nie dłużej iż do ukończenia 21 lat, lub 24 lat w przypadku dziecka niepełnosprawnego, które kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej. Zasiłek przysługuje także osobie samodzielnej, uczącej się w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez nią 24 lat.

By pobierać zasiłek rodzinny, należy spełniać warunek dotyczący kryterium dochodowego. Przysługuje on jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 674 zł. W przypadku rodzinny, w której znajduje się dziecko z niepełnosprawnościami, dochód ten nie może przekraczać kwoty 764 zł. W przypadku gdy dochód rodziny przekracza powyższe kwoty, pomnożone przez liczbę członków danej rodziny o kwotę nie wyższą niż łączna kwota zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami przysługujących danej rodzinie w okresie zasiłkowym, na który jest ustalane prawo do tych świadczeń, zasiłek rodzinny wraz z dodatkami przysługuje w wysokości różnicy między łączną kwotą zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami, o którą został przekroczony dochód rodziny.

 

By otrzymać zasiłek rodzinny, należy złożyć wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego. Wniosek ten składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym dla miejsca zamieszkania zainteresowanego. Wzór wniosku można znaleźć w urzędzie miasta lub gminy, lub na portalu Emp@tia. Do wniosku należy m.in. dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, lub inny dokument urzędowy potwierdzający jego wiek oraz zaświadczenie lub oświadczenie o dochodzie w rodzinie.

Zasiłek rodzinny przysługuje od miesiąca złożenia wniosku, do końca danego okresu zasiłkowego. Nowy okres zasiłkowy rozpoczął się 1 listopada 2024 r. i będzie trwać do 31 października 2025 r. W przypadku złożenia wniosku do końca listopada, można spodziewać się wypłaty tego zasiłku za listopad do końca grudnia. Złożenie wniosku później, będzie skutkowało krótszym wypłacaniem zasiłku rodzinnego.

Loading

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama