Wystawa w Muzeum Śląskim w Görlitz

Wystawa o kłodzkim rzeźbiarzu Franzu Wagnerze od 9.11.2024 do 16.03.2025 w Muzeum Śląskim w Görlitz.

You are currently viewing Wystawa w Muzeum Śląskim w Görlitz

Rzeźby Franza Wagnera (1887-1942) są wszechobecne w Kłodzku i okolicach. Wykształcony w słynnej szkole snycerskiej w Cieplicach Śląskich – Zdroju rzeźbiarz w ciągu swojego krótkiego życia stworzył dziesiątki rzeźb w kamieniu i w drewnie. Jego pracownia znajdowała się w Kłodzku, a jego dzieła można znaleźć w kościołach, kaplicach, na cmentarzach i w przestrzeni publicznej Kłodzka i wielu innych miejscowości na Ziemi Kłodzkiej.

Wystawa w Muzeum Śląskim w Görlitz od 9 listopada 2024 do 16 marca 2025 r. przedstawia życie i twórczość Franza Wagnera. Prezentacja powstała w ramach polsko-niemieckiego projektu „Franz Wagner (1887-1942), kłodzki rzeźbiarz”, zainicjowanego i zorganizowanego przez Muzeum Ziemi Kłodzkiej we współpracy z Muzeum Śląskim w Görlitz przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Od maja do października 2024 wystawa prezentowana była w Kłodzku, teraz w zmienionej formie zagości w Görlitz.

 

 

Projekt ma na celu popularyzację osoby artysty oraz jego dorobku, który – choć często ogólnie znany, jak choćby kłodzki „Wilk“ na jednej z kamienic na Wyspie Piasek – nie jest wiązany z osobą Franza Wagnera. Stan badań nad jego twórczością został zebrany w polsko-niemieckiej monografii towarzyszącej wystawie.

Wernisaż odbędzie się w piątek 8 listopada o godz. 18 w Muzeum Śląskim w Görlitz. W wykładzie inauguracyjnym (w języku niemieckim i polskim) historyczka sztuki i kuratorka wystawy Joanna Jakubowicz z Muzeum Ziemi Kłodzkiej opowie o życiu i twórczości rzeźbiarza, a także o swoich badaniach i poszukiwaniach dzieł artysty, uznanych za zaginione lub ukrytych na strychach i w piwnicach głównie kościołów Ziemi Kłodzkiej.

Zdjęcia:

Figurka pasterza z szopki parafii św. Mikołaja w Domaszkowie, Franz Wagner, drewno polichromowane, 1927, fot. Tomasz Gmerek

Rzeźba św. Krzysztofa autorstwa Franza Wagnera na kościele w Kłodzku, piaskowiec, 1930. fot. Agnieszka Bormann

Loading

Reklama
Reklama