Robaczywy Księżyc na wiosennym niebie

Dzisiaj pierwsza wiosenna pełnia nazywana Robaczywym Księżycem.

You are currently viewing Robaczywy Księżyc na wiosennym niebie

Pełnia Księżyca od zawsze fascynowała ludzi

Pełnię Księżyca możemy obserwować na niebie co 29,5 dnia, kiedy znajdzie się on dokładnie naprzeciwko Słońca. To spektakularne zjawisko od zawsze budziło zachwyt ludzi, przez co przypisywano mu wpływ na wiele aspektów życia. Obecnie naukowcy sprawdzają różne hipotezy, dochodząc niekiedy do zaskakujących wniosków.

Rdzenni Amerykanie i dawni mieszkańcy Europy mieli w zwyczaju nadawać pełniom księżyca nazwy nawiązujące do pór roku i zjawisk występujących w tym czasie w przyrodzie. Przydomki te były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a niektóre z nich używane są do dziś.

Jak podaje Almanach Starego Rolnika:

Marcowa pełnia nosi nazwę Robaczywego Księżyca (Worm Moon), która pierwotnie miała odnosić się do dżdżownic, pojawiających się, gdy gleba ogrzewa się wiosną. To zachęca rudziki i inne ptaki do ucztowania – prawdziwy znak wiosny! Alternatywne wyjaśnienie tej nazwy pochodzi z historii kapitana Jonathana Carvera, XVIII-wiecznego odkrywcy, który napisał, że nazwa marcowej pełni odnosi się do innego rodzaju „robaków” – larw chrząszczy – które w tym czasie zaczynają wyłaniać się z kory drzew i innych zimowych kryjówek.

Inne nazwy nadawane marcowej pełni to: Orli Księżyc, Gęsi Księżyc i Cukrowy Księżyc, nawiązujące do migracji ptaków i zbiorów soku klonowego. Pojawiały się także określenia takie jak: Skorupa Śniegu i Księżyc Silnego Wiatru odnoszący się do wietrznych dni, które wstępują o tej porze roku.

Kulminacja pełni nastąpi we poniedziałek 25 marca 2024 r. o godz. 8:01. Kolejną – Różową Pełnię – będzie można obserwować 24 kwietnia.

 

 

Pełnia Księżyca: wpływ na człowieka. Czy znasz te zaskakujące fakty i mity?

Wokół pełni Księżyca narosło na przestrzeni wieków wiele mitów i legend. Często przypisywany jest im wpływ na zjawiska, z którymi nie mają nic wspólnego. Najwięcej emocji budzi pełnia. To właśnie ona jest najczęściej wiązana z rozmaitymi wydarzeniami w naszym życiu – od zaburzeń snu, w tym lunatykowania przez wzrost pożądania czy gniewu po większą liczbę narodzin i chybionych inwestycji giełdowych.

Naukowcy badający rzeczywiste związki między tymi zjawiskami a pełnią często opierają się na danych statystycznych, które jako jedyne mogą potwierdzić wpływ ziemskiego satelity na zmiany zachodzące w ludzkim organizmie.

Wiele zależności między pełnią a naszym samopoczuciem wynika ze zmian hormonalnych, które mogą zachodzić w tym czasie w związku ze zmianą ilości światła docierającego do nas nocą. Poniżej przedstawiamy naukowe fakty, które potwierdzają lub obalają mity związane z pełnią Księżyca.

Fot. Mariusz Pozorski

Loading

Reklama
Reklama