Projekt TriLand ZKlastra z udziałem Bronisława Komorowskiego

Prezydent RP Bronisław Komorowski był gościem na konferencji „TriLand – Transgraniczne Centrum Transformacji” w Zgorzelcu na Dolnym Śląsku. Celem projektu jest intensyfikacja współpracy transgranicznej w zakresie transformacji energetycznej i klimatycznej oraz lepsze wykorzystanie szans związanych z regionalną transformacją.

You are currently viewing Projekt TriLand ZKlastra z udziałem Bronisława Komorowskiego

Prezydent RP Bronisław Komorowski potwierdził potrzebę budowania porozumień międzynarodowych w zakresie energetyki. Docenił zaangażowanie mieszkańców pogranicza Polski, Niemiec i Czech w działalność, ponad polityką uprawianą przez rządy poszczególnych krajów. na rzecz transformacji energetycznej. – Spotkanie w Zgorzelcu to dowód na patrzenie w przyszłość sąsiadów z trudną historią. Mój ojciec tu jako żołnierz Wojska Polskiego walczył na Nysie Łużyckiej – mówił Bronisław Komorowski.

Prezydent nie omieszkał również odwiedzić siedziby Innovation AG w Trójcy pod Zgorzelcem, gdzie powstają prototypy polskich aut elektrycznych. Pod koniec 2020 roku w Hubie Innowacji klastra zgorzeleckiego powstało pierwsze w Polsce elektryczne pogotowie energetyczne, które już obsługuje największy w kraju kompleks farm fotowoltaicznych zrealizowany koło Zgorzelca. Ostatnie kilka lat, to rozwój technologii ekokonwersji i elektromobilności, co w Zgorzelcu dało efekt w postaci konstrukcji e-VanPL, czyli polskiego auta dostawczego. Spółka od podstaw stworzyła projekt elektrycznego vana o napędzie bateryjnym. Auto bazuje na autorskiej, opracowanej samodzielnie, platformie o nazwie EAGLE (Orzeł). W 2024 roku na autorskim podwoziu zaprojektowano e-fasiąga, który może wozić turystów na przykład do Morskiego Oka w Zakopanem, Karpacza lub nadmorskich ulicach Świnoujścia, Kołobrzegu czy Sopotu.  Projekt ten został bardzo dobrze przyjęty przez uczestników Międzynarodowej Konferencji Turystycznej „Od gór do morza” w Niechorzu w Województwie Zachodniopomorskim.

– Zgromadzenie wokół siebie najlepszych młodych inżynierów, techników, programistów to sztuka, której bardzo gratuluję Panu Albertowi Gryszczukowi i całemu zespołowi InnovationAG – stwierdził z uznaniem Bronisław Komorowski.

Rewolucję robią młodzi ludzie

Rewolucję, tak w polityce, jak w gospodarce czy społeczeństwie, robią zwykle ludzie młodzi – tacy jak wy, tu zgromadzeni – którym nikt nie powiedział, że „nie można” czy, że „się nie da”.  To urok i piękno młodości. Widać to bardzo w historii gospodarki – mówił w Trójcy Bronisław Komorowski w czasie rozmowy z zespołem konstruktorów Evana.

-Każde początki zmian, czy to w biznesie czy w polityce, naruszają interesy tych, którzy zrobią wszystko, aby nic się nie zmieniło Chcą zatrzymać rozwój, chcą zakonserwować swoją pozycję. Jak pokazała nie raz historia, nie da się̨ zatrzymać nowoczesności, a rewolucja energii odnawialnej przecież już się̨ dzieje – mówił Prezydent RP Komorowski. Wskazywał na odwagę podjętych zmian w rządzie prof. Jerzego Buzka przez Janusza Steinhoffa odpowiedzialnego za reformę górnictwa.

Przemiany są siłą napędową rozwoju

– Jestem człowiekiem, który miał szczęście oglądać najważniejsze przemiany Polski z bardzo bliska i dlatego zawsze, opowiadającym się̨ za współpracą i odpowiedzialnością wobec współobywateli i natury. Za wspólnym dążeniem do celu jakim jest szczęście i dobrobyt człowieka – mówił na konferencji Triland Prezydent RP Bronisław Komorowski.

 

 

Turów stoi przed wyzwaniem zmian dużych gospodarczych. Dzięki zaangażowaniu takich podmiotów jak Zklaster i „Neo Energy Group” ten proces będzie sprawiedliwy. – Z ogromna spuścizną, w postaci kopalni odkrywkowej, będącej w przededniu zakończenia wydobycia. Dlatego uważam, że tak ważne są inwestycje w odnawialne źródła energii, jakie prowadzi Zklaster i „Neo Energy Group”. Co więcej, wydaje się̨, że zastosowany model może być powielany i wykorzystywany w wielu innych regionach kraju i Europy – przekonywał Prezydent RP Komorowski.

Prezydent RP Bronisław Komorowski nie ukrywał zaskoczenia polskim samochodem elektrycznym ze Zgorzelca
Jestem pod wrażeniem polskiego samochodu elektrycznego eVanPL oraz „e-fasiąga”, czyli wersji dla turystów, zbudowanej na autorskiej platformie EAGLE. Potwierdza się teza, że młodzi – nie wiedząc, że nie można – robią rzeczy świetne. Moim zdaniem, idea aby w miastach zastąpiono samochody dostawcze elektrykami jest jak najbardziej słuszna i zmieni to zarówno hałas miejski jak i polepszy powietrze którym wszyscy oddychamy – podsumował Prezydent RP Bronisław Komorowski.

 

Loading

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama