Praca podczas upałów – kiedy można odmówić pracy?

Wysokie temperatury mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, w takim czasie trzeba ze szczególną uwagą dbać o swój organizm. Jak uchronić się przed przykrymi skutkami upałów w pracy? Powinien pomóc w tym pracodawca, który może nawet skrócić czas pracy.

You are currently viewing Praca podczas upałów – kiedy można odmówić pracy?

Pracodawcy są zobowiązani zadbać o zdrowie pracowników w czasie upałów, niezależnie od specyfiki pracy. Powinni zapewnić zatrudnionym warunki pracy, które zabezpieczą ich zdrowie. Możliwe jest nawet skrócenie dnia pracy przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia.

W Kodeksie Pracy znajduje się zapis mówiący o tym, że obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, a takimi są upały, nieodpłatnie, odpowiednich posiłków i napojów, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych.

Doprecyzowuje to Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów: „Osoby zatrudnione na otwartej przestrzeni powinny otrzymać napoje od pracodawcy już przy temperaturze 25 st. C. W przypadku stanowisk pracy w zamkniętych pomieszczeniach obowiązek taki pojawia się, kiedy słupek rtęci przekroczy 28 st. C”. Za brak napojów w pracy pracodawca nie może wypłacić swoim podwładnym ekwiwalentu. Zapewnienie napojów jest obowiązkiem wynikającym także z przepisów BHP. Jeżeli pracodawca odmówi dostarczenia wody, wówczas może mu grozić kara w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł”.

Źródło: businessinsider.com.pl

Loading

Reklama
Reklama