Wydarzenie stało się widowiskową i angażującą lekcją historii, przyciągając całe rodziny – od najmłodszych po seniorów. Dla dzieci była to wyjątkowa frajda – możliwość wejścia do wojskowych pojazdów, przymierzenia hełmów czy trzymania broni budziła ogromne emocje i entuzjazm. Również starsi znaleźli coś dla siebie, często wspominając w rozmowach własną służbę w wojsku.
Wśród największych atrakcji znalazły się wyrzutnie rakiet WR-40 LANGUSTA oraz Radiolokacyjny Zestaw Rozpoznania Artyleryjskiego LIWIEC, udostępnione przez 23 Śląski Pułk Artylerii. Obok nich rekonstruktorzy w mundurach wojskowych prezentowali zabytkowe pojazdy z Rajdu Historycznego „Łużyce 2025”. Była też profesjonalnie wyposażona karetka od RESCUE-ED, były motocykle z klubu Wild Dogs MC Poland oraz efektowne pokazy taneczne w wykonaniu wychowanek Inny Błaszczyk.
Mini strzelnica przygotowana przez Bastion z Dłużyny Dolnej stała się miejscem rywalizacji i świetnej zabawy – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Każdy mógł sprawdzić swoją celność i z bliska przyjrzeć się różnym rodzajom broni – zarazem współczesnej, jak i historycznej.
Część edukacyjna wydarzenia cieszyła się równie dużym zainteresowaniem. Pokazy pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego prowadziły uczennice klasy medycznej ZSZiL pod czujnym okiem Waldemara Woźniaka. Odwiedzający mogli nie tylko zdobyć praktyczną wiedzę, ale również aktywnie uczestniczyć w ćwiczeniach.
Nie zabrakło obecności służb mundurowych. Wojskowe Centrum Rekrutacji, Policja oraz Straż Graniczna przygotowały własne stoiska, na których można było dowiedzieć się więcej o rekrutacji, warunkach i kulisach służby oraz zapoznać się z wykorzystywanym na co dzień sprzętem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również ekspozycje broni – współczesnej i historycznej – a także stoisko z umundurowaniem i replikami elementów wojskowego wyposażenia, które można było nabyć.
Wydarzenie zwieńczył występ Aleksandry Janaszak, która wykonując pieśni wojskowe, wprowadziła uczestników w refleksyjny nastrój.
Piknik Militarny „Łużyce 1945–2025” był czymś znacznie więcej niż tylko plenerową prezentacją sprzętu wojskowego. Wydarzenie zostało zorganizowane z myślą o oddaniu szacunku służbom mundurowym w obecnych, wymagających czasach. Pokazało również, że historia może być fascynująca i żyje w nas wszystkich – szczególnie wtedy, gdy możemy przekazywać ją dalej.





























Źródło: zgorzelec.eu