Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP

Wczoraj 11 lipca 2024 r. w Trójcy odbyły się gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

You are currently viewing Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP

Od 2016 r. uchwałą Sejmu RP, 11 lipca jest w Polsce Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. Święto upamiętnienia ofiary rzezi wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczypospolitej przez ukraińskich nacjonalistów 11 lipca 1943 roku. 11 lipca to rocznica tzw. „krwawej niedzieli”, będącej punktem kulminacyjnym masowych eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez OUN, UPA, wspieranych przez lokalną ludność ukraińską.

Środowiskowe obchody tego święta w Gminie Zgorzelec zorganizowało Stowarzyszenie „Strażnicy Pamięci Ziemi Zgorzeleckiej” oraz GOK w Zgorzelcu z/s w Radomierzycach. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji ofiar ludobójstwa w Kościele p.w. Apostołów Piotra i Pawła w Trójcy sprawowaną przez księdza proboszcza Marka Reźnego.

 

 

Po mszy uczestnicy zgromadzili się przy pomniku upamiętniającym pomordowanych, gdzie odbyła się część patriotyczna, poprowadzona przez prezes Stowarzyszenia „Strażnicy Pamięci Ziemi Zgorzeleckiej” Janinę Słabicką. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, zaproszeni goście wygłosili przemówienia okolicznościowe, w których podkreślili potrzebę pamięci o ofiarach. Pamięć o ofiarach nie powinna ograniczać się tylko do uroczystych obchodów. Powinna być częścią codziennego życia społeczności, przejawiając się w edukacji, kulturze oraz dialogu międzypokoleniowym. Tylko w ten sposób można zapobiec powtórzeniu się takich tragedii w przyszłości.

Po przemówieniach delegacje oddały hołd ofiarom zbrodni, składając pod pomnikiem wiązanki biało-czerwonych kwiatów oraz płonące znicze pamięci. Uroczystość zakończyło odśpiewaniem „Roty”.

W uroczystości udział wzięli: rodziny ofiar ludobójstwa, świadek tych tragicznych wydarzeń, Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, Wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj, Poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych, Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Jerzmankach oraz Szkoły Podstawowej im. Osadników Wojskowych w Trójcy, delegacje gminnych placówek oświatowych, Przedstawiciele Związków i Stowarzyszeń działających na terenie powiatu zgorzeleckiego.

Źródło: Gmina Zgorzelec

Loading

Reklama
Reklama