Zgodnie z polskim przysłowiem „Co dwie głowy, to nie jedna”, udział w dyktandzie odbywać się będzie w parach: dziecko – rodzic (opiekun). W ramach tej współpracy, uczestnicy mogą dowolnie wybierać, kto będzie zapisywał treść dyktanda – może to być zarówno dziecko, jak i dorosły. Ponadto, w trakcie konkursu istnieje możliwość wymiany ról, umożliwiając elastyczność w trakcie pisania tekstu. Konsultacje między partnerami są zdecydowanie mile widziane, co sprzyja wspólnemu i efektywnemu zapisowi treści dyktanda.
Język polski, choć piękny, do najłatwiejszych nie należy. Zasady polskiej pisowni potrafią być zaskakujące. Zbitki wyrazów, zapożyczenia, wyrażenia przyimkowe – razem czy osobno, pułapki – małą czy wielką literą, oraz ortograficzne trudności, takie jak „chrząszcz”, „półka”, „pępek”, sprawiają, że nauka nie jest łatwa.
W zawidowskiej podstawówce jednak pojawia się coraz więcej śmiałków, którzy chcą stawić czoła temu zadaniu i udowodnić, że przy odrobinie cierpliwości można nauczyć się wszystkiego!
Przypomnijmy, że w pierwszej ubiegłorocznej edycji rodzinnego dyktanda udział wzięło kilkanaście duetów. A laureatami zostali:
- Miejsce: Bruno i Agata Kałtur,
- Miejsce: Łucja i Anna Hunth,
- Miejsce: Hanna i Łucja Szewczyk.
W imieniu Organizatorów zachęcamy do udziału w drugim zawidowskim dyktandzie ortograficznym!
Źródło: zawidow.eu