Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne w pracy

Praca zawodowa to nie tylko źródło dochodu, ale także miejsce, gdzie spędzamy znaczną część naszego życia. Może zapewnić poczucie tożsamości, zwiększyć samoocenę i zaoferować bardzo potrzebne relacje społeczne. Niestety, może się ona stać również przyczyną problemów, które wpływają na nasze zdrowie psychiczne. Czynniki, takie jak długie godziny pracy, niedopłacane prace, niedobór personelu, brak wsparcia i nękanie w miejscu pracy, mogą zwiększyć poziom stresu, prowadząc do kłopotów ze zdrowiem psychicznym, takich jak lęk, depresja lub nadużywanie substancji.

You are currently viewing Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne w pracy

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) negatywne środowisko pracy może skutkować problemami ze zdrowiem psychicznym i fizycznym, zmniejszoną produktywnością, absencją i zwiększonym używaniem substancji psychoaktywnych. Takie środowisko może sprawić, że będziemy czuć się spięci, nieszczęśliwi i zmartwieni o naszą przyszłość.

WHO szacuje, że 15 proc. dorosłych w wieku produkcyjnym miało zaburzenia psychiczne w 2019 roku. Na całym świecie każdego roku traci się około 12 mld dni roboczych z powodu depresji i lęku, co kosztuje 1 bilion dolarów rocznie w produktywności.

Dla większości z nas środowisko pracy jest zazwyczaj poza naszą kontrolą. Kultura w pracy jest ustalana przez nasze wyższe władze, takie jak starsi pracownicy, a my często unikamy wyrażania naszych opinii z obawy o osąd lub ryzyko utraty pracy. Bez względu na to, wzrasta świadomość priorytetowego traktowania zdrowia psychicznego w miejscu pracy, aby zapewnić dobre zdrowie pracowników, którzy będą dalej pomagać w prowadzeniu udanej organizacji.

Jak zadbać o zdrowie psychiczne w miejscu pracy?

Aby zarządzać problemami zdrowia psychicznego wśród osób w miejscu pracy, każda organizacja musi stosować skuteczne strategie, aby aktywnie rozwiązywać problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak lęk, depresja i wypalenie zawodowe.

Artykuł z kwietnia 2020 r. opublikowany w czasopiśmie „BMC Psychology Journal” podkreślił, że ujawnienie problemu ze zdrowiem psychicznym może skutkować mniejszymi szansami na zatrudnienie. Dlatego organizacje muszą stać się otwarte na rozwiązywanie problemów ze zdrowiem psychicznym pracowników przed i po pracy. Dobre samopoczucie pracownika w miejscu pracy drastycznie wpływa zarówno na jego zdrowie, jak i produktywność.

Jak zatem zadbać o swój dobrostan psychiczny w miejscu pracy? Oto 6 skutecznych strategii, które warto wdrożyć w swoim miejscu pracy.

Budowanie świadomości i wrażliwości na problemy zdrowia psychicznego

Kluczowe jest, aby organizacje promowały świadomość na temat znaczenia zdrowia psychicznego i jego wpływu na życie zawodowe. Organizacje muszą podejmować kroki w celu okresowego rozpowszechniania informacji, aby osoby w pracy mogły zacząć rozpoznawać znaczenie i wpływ tego na ich samopoczucie.

Organizacje muszą rzucić światło na przyczyny problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak lęk lub depresja, które są powszechne w miejscu pracy. Świadomość jest pierwszym krokiem w kierunku leczenia takich cichych wyzwań, jak sugeruje psycholożka dr Mimansa Singh Tanwar .

Promowanie dobrego samopoczucia

Stres w miejscu pracy powinien być rozwiązywany z perspektywy nadrzędnej koncepcji dobrego samopoczucia poprzez różne sposoby, które koncentrują się na redukcji stresu. Strategie zmniejszające stres w pracy, takie jak techniki relaksacyjne, mogą znacząco poprawić atmosferę w biurze. Ważne jest również zapewnienie miejsca i czasu na proste uważne czynności, takie jak jedzenie, chodzenie, oddychanie lub tworzenie uważnych przestrzeni do odnowy.

Organizacje mogą również promować lepsze zdrowie psychiczne, zachęcając pracowników do wyznaczania granic między pracą a życiem osobistym, zniechęcając do pracy w godzinach nadliczbowych i zapewniając pracownikom regularne przerwy na relaks i naładowanie baterii.

Otwarta komunikacja

Gdy istnieje kultura otwartej komunikacji, pracownicy czują się bardziej swobodnie w pracy, ponieważ mogą otwarcie mówić o swoich problemach ze zdrowiem psychicznym i szukać odpowiedniej pomocy, gdy jest to potrzebne. Pracownicy powinni czuć się swobodnie, omawiając swoje problemy ze swoimi przełożonymi lub działem HR, nie obawiając się reperkusji.

Należy organizować warsztaty i seminaria, które pomogą złagodzić stygmatyzację związaną ze zdrowiem psychicznym, aby pracownicy byli bardziej skłonni prosić o pomoc w trudnych chwilach.

Programy wsparcia dla pracowników (EAP)

EAP to program, który oferuje bezpłatne lub niedrogie usługi pracownikom i ich rodzinom, aby pomóc w kwestiach osobistych i związanych z pracą. W EAP, oprócz innych okresowych badań kontrolnych związanych ze zdrowiem, musi być uwzględniona profilaktyka zdrowia psychicznego.

Zdrowie psychiczne jest podstawą naszego ogólnego zdrowia. Takie programy wsparcia dodadzą bardzo potrzebną wartość, która jest wymagana do priorytetowego traktowania zdrowia psychicznego. EAP pomaga zapewnić poufne doradztwo i usługi wsparcia dla pracowników zmagających się z takimi wyzwaniami.

W Polsce EAP nie jest jeszcze zbyt popularnym programem, jednak coraz więcej firm przygotowuje się do jego wprowadzenia albo podejmuje działania w celu zapewnienia innych form wsparcia psychicznego swoim pracownikom i pracownicom. Niektóre przedsiębiorstwa już uruchamiają programy pilotażowe w tym zakresie. Wbrew pozorom EAP nie jest przeznaczony tylko dla dużych firm. Dostępne są różnego rodzaju rozwiązania, które można dopasować pod względem kosztów, więc z pewnością warto się zainteresować takim programem wsparcia.

Pierwsza pomoc psychologiczna

Organizacje muszą zapewnić szkolenia z zakresu pierwszej pomocy psychologicznej, aby zwiększyć wsparcie rówieśnicze i zachęcić do wrażliwych reakcji na stres w pracy. Koledzy i przełożeni mogą działać jako pierwsi reagujący na osoby wykazujące oznaki stresu.

Opierając się na zasadzie patrzenia, słuchania i łączenia, wsparcie pierwszej pomocy psychologicznej może naprawdę zmniejszyć stres i stworzyć komfortowe, bezpieczne środowisko dla osób w pracy.

Monitorowanie obciążenia pracą

Realistyczne oczekiwania i odpowiednie zarządzanie obciążeniem pracą to klucz do zapobiegania wypaleniu zawodowemu. Pracownicy, którzy nie są przeciążeni zadaniami, mogą pracować wydajniej i z większą satysfakcją. Sprawdź też nasz dwuminutowy quiz, który pomoże ci odpowiedzieć na pytanie, czy jesteś wypalony (nie tylko zawodowo).

Warto zastanowić się, jak możemy wprowadzić te strategie w naszych miejscach pracy. Nie tylko w trosce o własne samopoczucie, ale także w celu zwiększenia produktywności i efektywności naszych działań zawodowych. Pamiętajmy, że zdrowe środowisko pracy to podstawa naszego sukcesu, zarówno osobistego, jak i zawodowego.

Źródło: medonet.pl

Loading

Reklama
Reklama