Kolejnych trzech mieszkańców naszego powiatu zostało oszukanych. 52-latek chciał kupić opał, ale po wpłaceniu żądanej kwoty za pomocą kodów BLIK kontakt ze sprzedającym się urwał, a on nie otrzymał zamówionego towaru. 66-latka chciała pomóc rzekomej córce, która za pośrednictwem jednego z komunikatorów poprosiła ją o przelanie pieniędzy na podany rachunek, który niestety należał do oszustów. Natomisat 49-latek chciał zainwestować w lokaty na giełdzie i wpłacił swoje oszczędności na rachunek fałszywego maklera.
Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność przy dokonywaniu zakupów w Internecie. Pamiętaj:
- Kupuj i zamawiaj u sprawdzonych, zaufanych sprzedawców – sprawdź czy posiadają prawdziwe dane, opinie, komentarze.
- Uważaj na phishing – strony internetowe podszywające się pod istniejące firmy – sprawdzaj ich autentyczność.
- Uważaj na atrakcyjne okazje – oszust kusi niską ceną. Super oferta, zaniżona cena – to sygnały, które mogą świadczyć, że mamy do czynienia z oszustwem. Sprawdzajmy dokładnie każdą taką ofertę.
- Zastosuj ograniczone zaufanie do konsultantów telefonicznych, nie wszyscy mają dobre zamiary.
- Jeżeli możesz zapłać przy odbiorze towaru.
- Zwracaj uwagę na szczegóły i upewnij się, że robisz zakupy na właściwej stronie.
- Na każdym etapie płatności sprawdzaj, czy zgadza się adres URL, a cała strona wygląda tak samo jak zwykle.
Jak dbać o bezpieczeństwo w mediach społecznościowych?
- Jeśli ktoś z Twojej rodziny lub Twój znajomy prosi Cię o przelew przez Internet lub podanie wrażliwych danych, skontaktuj się z nim w inny sposób, na przykład zadzwoń, aby upewnić się, że to on jest nadawcą danej wiadomości.
- Zadbaj o silne hasło i, jeśli jest to możliwe, ustaw dwuetapowe uwierzytelnienie.
- Nigdy nie loguj się do swojego konta na obcych urządzeniach. Jeśli nie masz innego wyjścia, najlepiej ustaw wcześniej podwójne uwierzytelnienie i otwórz stronę logowania w trybie incognito.
- Nie udostępniaj swojej lokalizacji w social mediach – może to być dla złodzieja wskazówka, że nie ma Cię w domu.
- W Internecie można znaleźć wszystko, ale to nie znaczy, że warto publikować każdy szczegół swojego życia. Uważaj przede wszystkim na takie kwestie jak wysokość zarobków, adresy czy zdjęcia dokumentów, na których mogą znajdować się Twoje dane.
W jaki sposób można się chronić przed oszustwami inwestycyjnymi?
- Jeśli chcesz zainwestować, a nie masz doświadczenia, poszukaj zaufanego doradcy finansowego, brokera lub maklera giełdowego, który pomoże Ci podjąć pierwsze kroki. Nie podejmuj swoich decyzji pochopnie.
- Nie wierz reklamom, ogłoszeniom ani doradcom, którzy mówią o szybkim zysku bez ryzyka.
- Jeśli otrzymasz od kogoś propozycje inwestycji, sprawdź, czy jest ona prawdziwa. Jeśli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości – zgłoś sprawę do swojego banku lub na policję.
- Zweryfikuj firmę, inwestycję czy osobę, która namawia Cię do zainwestowania. Zachęcamy do śledzenia informacji zamieszczanych przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i CSIRT KNF, gdzie możesz zapoznać się z listą stron firm i podmiotów, które są fałszywe.
- Pamiętaj, nigdy nie podawaj haseł, danych logowania, kodów BLIK i innych kodów autoryzacyjnych. Chroń dane swojej karty płatniczej .
kom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu