Jak zeznała kobieta na jednym ze znanych komunikatorów otrzymała ofertę współpracy i perspektywę dużych zysków. Zgłaszająca odpowiedziała na wiadomość wyrażając swoje zainteresowanie. Początkowo 25-latka miała wykonywać proste zadania polegające na wpłacie wskazanych kwot na konkretne rachunki bankowe. Następnie otrzymywała wpłaty nieco wyższe od tych przelewanych przez nią, co skłoniło ją do wykonywania dalszych poleceń. Kwoty przelewów rosły. Młoda kobieta otrzymała wiadomość, że jej zadanie zostało źle wykonane, a jej środki zostały zamrożone i aby je odblokować musi wpłacić depozyt w wysokości 10 tysięcy złotych. Niestety 25-latka dalej przelewała kolejne środki na różne rachunki bankowe. Po wpłacie żadnej kwoty otrzymała wiadomość, że jej środki zostały odmrożone, żeby jednak je wypłacić musi wykonać jeszcze jedno zadanie, również polegające na wpłacie kilkunastu tysięcy złotych. Wtedy kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustów. Niestety straciła ponad 17 tysięcy złotych.
Jak się chronić, przed tego typu oszustwem:
– Weryfikuj nadawcę. Jeśli otrzymujesz ofertę finansową od nieznanej osoby lub firmy, sprawdź najpierw oficjalną stronę i zweryfikuj numery kontaktowe.
– Nie klikaj pochopnie w linki. Unikaj przekierowań komunikatorów na nieznane aplikacje czy strony. Adresy wpisuj ręcznie.
– Nie dokonuj żadnych płatności z góry w zamian za obietnicę przyszłych zysków. Przed wysłaniem upewnij się czy to zaufany kontrahent.
– Sprawdzaj opinie i rejestry. Poszukaj w internecie recenzji firm lub osób które oferują Ci współpracę. Warto skorzystać z rejestrów działalności gospodarczej (ceidg.gov.pl/, KRS).
Pamiętaj, profesjonalne firmy inwestycyjne nie wysyłają niespodziewanych ofert za pośrednictwem komunikatorów, nie proszą o wpłaty na prywatne rachunki, ani o szybkie podejmowanie decyzji.
Jeśli masz wątpliwości zrezygnuj, zweryfikuj lub zgłoś sprawę na Policję.
nadkom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu