Stwierdzono, że preparaty były nabywane i stosowane przez osoby nieuprawnione, co stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Inspektorat apeluje o niezwłoczne przekazywanie takich preparatów do punktów zbiórki odpadów niebezpiecznych.
Miejscem zbiórki tego rodzaju odpadów w Gminie Miejskiej Zgorzelec jest PSZOK zlokalizowany na składowisku w Jędrzychowicach.
Godziny otwarcia PSZOK-u:
- od poniedziałku do czwartku w godzinach od 7:00 do 16:00 oprócz dni ustawowo wolnych od pracy
- w piątki w godzinach od 7:00 do 18:00 oprócz dni ustawowo wolnych od pracy
- w soboty od 8:00 do 14:00
Wszelkich informacji o pracy PSZOK udziela na miejscu pracownik (możliwy wcześniejszy kontakt telefoniczny pod nr 75 77 82 144) lub pracownik Urzędu Miasta Zgorzelec pod numerem telefonu 75 77 59 900 wew. 0191 lub 0198.
Komunikat Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa we Wrocławiu
W ostatnim czasie doszło do śmiertelnych przypadków zatrucia środkami ochrony roślin zawierającymi w składzie substancje czynne fosforek glinu i fosforek magnezu, na terenie województw: wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego i mazowieckiego.
Do zatruć doszło na skutek nieuprawnionego zastosowania tych preparatów.Środki ochrony roślin zawierające w swoim składzie substancje czynne fosforek glinu i fosforek magnezu (m.in. do zwalczania kretów) stanowią specyficzną grupę produktów, których działanie polega na uwalnianiu trującego gazu – fosforowodoru, w obecności wilgoci.
Preparaty te, zgodnie z etykietą zatwierdzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przeznaczone są do stosowania wyłącznie przez użytkowników profesjonalnych, którzy ukończyli szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji.
Z dotychczasowych działań kontrolnych PIORiN wynika, że zakupu tego typu preparatów dokonywały osoby nieuprawnione, np. działkowcy, amatorzy, którzy nie są świadomi śmiertelnego zagrożenia jakie może stwarzać ich stosowanie, jak również przeszkoleni producenci rolni.
Mając na uwadze powyższe, zwracam się z uprzejmą prośbą, aby osoby będące w posiadaniu takiego preparatu, a nie posiadające stosowanych uprawnień do jego stosowania, niezwłocznie oddały go do punktów zbiórki odpadów niebezpiecznych celem utylizacji.
Dane kontaktowe punktów uprawnionych do odbioru tego rodzaju odpadów niebezpiecznych znajdą Państwo we właściwych miejscowo urzędach.
Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa – Bernadeta Kucharska