Rewolucja w regulacji: wchodzi w życie Akt o AI

Od 1 sierpnia 2024 roku, zaczyna obowiązywać Akt o AI – pierwsza na świecie kompleksowa regulacja prawna dotycząca systemów i modeli sztucznej inteligencji. Rozporządzenie to ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa, przejrzystości oraz zgodności z wartościami europejskimi w zakresie rozwoju i stosowania AI. Jako rozporządzenie unijne, jego przepisy mają bezpośrednie zastosowanie we wszystkich państwach członkowskich.

You are currently viewing Rewolucja w regulacji: wchodzi w życie Akt o AI

Akt o Sztucznej Inteligencji to pionierska regulacja, która w sposób całościowy reguluje sektor AI. Opiera się na podejściu opartym na ryzyku, co oznacza, że obowiązki dostawców i użytkowników AI są uzależnione od potencjalnego ryzyka wyrządzenia szkód obywatelom, społeczeństwom i gospodarkom.

– Wprowadzenie Aktu o AI to przełomowy krok w kierunku odpowiedzialnego i etycznego rozwoju technologii. Przygotowywaliśmy się na to od początku roku. Ta kompleksowa regulacja stanowi fundament dla innowacji, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo i poszanowanie praw człowieka w obliczu szybko rozwijającej się technologii – powiedział wiceminister Dariusz Standerski.

Implementacja przepisów w Polsce:

Prace nad dostosowaniem polskiego prawa do przepisów Aktu AI rozpoczęły się na początku roku, po tym jak 13 marca 2024 roku Parlament Europejski zatwierdził nowe rozporządzenie. 2 kwietnia 2024 roku ogłoszono pierwsze konsultacje, podczas których uzyskano wstępną opinię interesariuszy sektora AI dotyczącą kierunków wprowadzania Aktu do polskiego systemu prawnego.

 

Wdrożenie w Polsce:

Ze względu na skomplikowaną materię, kluczowe elementy Aktu o AI będą wprowadzane stopniowo. Przepisy Aktu wejdą w życie po upływie 24 miesięcy od ogłoszenia, z wyjątkami dla części przepisów, które zaczną obowiązywać po 6, 12 i 36 miesiącach.

 

Już w lutym 2025 roku mocy nabiorą przepisy zakazujące stosowania szczególnie niebezpiecznych systemów AI w całej Unii. W sierpniu 2025 roku wejdą w życie przepisy kluczowe dla nadzoru nad sztuczną inteligencją, dotyczące m.in. określenia organu nadzoru rynku i organu notyfikującego, modeli AI ogólnego przeznaczenia oraz kar za naruszenia Aktu.

Ostatnie przepisy, odnoszące się do systemów AI wysokiego ryzyka oraz związanych z nimi obowiązków, zaczną obowiązywać w sierpniu 2026 roku. W przypadku niektórych systemów wysokiego ryzyka będących elementem produktów podlegających osobnym normom, przepisy wejdą w życie w sierpniu 2027 roku.

– Akt o sztucznej inteligencji pozwoli zagwarantować, że AI będzie działała dla dobra wszystkich obywateli Polski. Ministerstwo Cyfryzacji traktuje ten temat priorytetowo. Dziś złożyłem wniosek o wpis projektu ustawy o nadzorze nad systemami sztucznej inteligencji do wykazu prac rządu. Po pozytywnym rozpatrzeniu przez Zespół Programowania Prac Rządu wniosek zostanie opublikowany i rozpoczniemy konsultacje projektu. Zakończyliśmy tym samym etap wewnętrznych prac w Ministerstwie – powiedział wiceminister Dariusz Standerski.

Więcej informacji pod adresem: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/rewolucja-w-regulacji-wchodzi-w-zycie-akt-o-ai

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Loading

Reklama
Reklama