Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2025

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgorzelcu ogłasza nabór do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2025 prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

You are currently viewing Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2025

Osoby zainteresowane  Programem proszone są o złożenie karty zgłoszeniowej w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zgorzelcu przy ul. Traugutta 78A w pokoju nr 8. W razie pytań informacji można zasięgnąć pod nr tel. 75 77 526 34.

Podstawą prawną Programu jest art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 296).

Rodzaj zadań

Zgodnie z warunkami Programu, jego głównym celem jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym. Usługi asystenckie mogą uzupełniać usługi opiekuńcze, nie mogą ich jednak zastępować. Za realizację usługi asystencji osobistej w ramach Programu uczestnik nie ponosi odpłatności.

Adresatami programu są:

1) dzieci od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności tj. konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz

2) osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie:
a) o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
c) traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

 

 

Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na pomocy w:

1) czynnościach samoobsługowych,
2) prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie,
3) przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania,
4) podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.

Zadaniem asystenta nie jest podejmowanie decyzji za osobę z niepełnosprawnością, lecz wyłącznie udzielenie jej pomocy lub wsparcia w realizacji osobistych celów. Asystent realizuje usługi wyłącznie na rzecz osoby z niepełnosprawnością, na podstawie jej decyzji lub decyzji opiekuna prawnego, a nie dla osób trzecich, w tym członków rodziny osoby z niepełnosprawnością.

Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika Programu, jego opiekunami prawnymi lub osobami faktycznie zamieszkującymi z uczestnikiem:

1) posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta, za zgodą realizatora Programu, w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym lub
2) posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu; lub
3) wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie) w Karcie zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, której wzór stanowi załącznik nr 7 do Programu.

Termin realizacji zadań objętych finansowaniem i wysokość środków Funduszu przeznaczonych na ich realizację

1) Program będzie realizowany od dnia 1 stycznia 2025 r. do dnia 31 grudnia 2025 r. Za wydatki kwalifikowalne uznane zostaną wydatki faktycznie poniesione na realizację zadań w ramach Programu w tym terminie.
2) Budżet Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 w 2025 r. będzie wynosił 1 000 488 000 zł (słownie: jeden miliard czterysta osiemdziesiąt osiem tysięcy złotych). Dysponentem środków Funduszu jest minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego.
3) Realizacja Programu następuje w trybie naboru wniosków.

Więcej informacji:

Źródło: MOPS Zgorzelec

Loading

Reklama
Reklama