W ramach programu można ubiegać się o wsparcie na:
1. Zalesianie gruntów rolnych i ochrona przed zniszczeniem – na gruntach objętych jednym planem zalesienia.
2. Tworzenie zadrzewień śródpolnych i ich ochrona – na gruntach o powierzchni do 0,5 ha, szerokości od 4 m do 20 m.
3. Zakładanie systemów rolno-leśnych – na gruntach, gdzie drzewa lub krzewy są sadzone w określonych odległościach (dla gruntów ornych i pastwiskowych).
4. Zwiększenie bioróżnorodności lasów prywatnych – na gruntach objętych planem inwestycji.
Wsparcie można otrzymać na maksymalnie 40 ha gruntów będących własnością wnioskodawcy, jego małżonka, lub gruntów wspólnotowych zarządzanych przez odpowiednią spółkę.
Warunki ubiegania się o wsparcie:
• Wnioski mogą składać osoby prywatne oraz wspólnoty gruntowe, pod warunkiem że posiadają odpowiednie zarządy nad gruntami.
• Nie mogą się o nie ubiegać jednostki organizacyjne reprezentujące Skarb Państwa bez osobowości prawnej.
Do tej pory złożono blisko 400 wniosków, a największe zainteresowanie dotyczy inwestycji w lasach prywatnych, które mają na celu zwiększenie bioróżnorodności.
Wszystkich zainteresowanych wsparciem na zalesianie, zadrzewianie, tworzenie systemów rolno-leśnych oraz zwiększenie bioróżnorodności lasów prywatnych, zachęcamy do złożenia wniosków do 31 lipca 2024 r. za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. To wyjątkowa szansa na uzyskanie dofinansowania i wsparcia w ramach WPR 2023-2027.
źródło oraz więcej informacji uzyskasz pod adresem: https://www.gov.pl/web/arimr/31-lipca–ostateczny-termin-na-ubieganie-sie-o-wsparcie-na-zalesianie-i-zadrzewianie