Ten piękny dom został zaprojektowany w okresie międzywojennym przez architekta Hansa Scharouna dla rodziny Schminke, producentów makaronu z Lӧbau. Wydłużony korpus budynku, zaokrąglenia, tarasy zewnętrzne, schody i okrągłe okienka tak bardzo upodobniły go do statku, że szybko zyskał żartobliwy przydomek „Makaronowy parowiec”. Rodzina Schminke mieszkała w nim do 1945 roku. Później budynek użytkowano w różny sposób, ale mimo uznania go w 1978 roku za zabytek, na gruntowną restaurację musiał czekać aż do 2000 roku. Od 2009 roku jest własnością Fundacji Domu Schminke, która udostępnia go zwiedzającym jako zabytek architektury. To, obok Domu Tugendhat w Brnie, podparyskiej willi Savoye i Domu Fallingwater w Pensylwanii, jeden z najważniejszych budynków mieszkalnych klasycznego modernizmu! Warto go poznać.
Atrakcja trójnarodowego pogranicza
Pod względem geograficznym Dom Schminke umiejscowiony jest w środku trójstyku pomiędzy Niemcami, Polską i Czechami. Jako muzeum architektury już dziś stawia na transgraniczną współpracę. Goście z Czech i Polski mogą zwiedzać Dom rodziny Schminke.
w języku polskim korzystając z przewodnika audio i przewodnika multimedialnego lub w ramach grupowego zwiedzania z polskojęzycznym przewodnikiem. Muzeum przygotowuje też tłumaczoną na język polski stronę internetową, będzie też oferować materiały drukowane w języku polskim. Stolica naszego regionu, Wrocław już odkrył to ciekawe miejsce i poszukuje możliwości nawiązania lepszej współpracy z Lӧbau, z którym łączy go modernistyczne dziedzictwo architektoniczne i osoba Hansa Scharouna. Warto przekonać się czym Dom rodziny Schminke i Lӧbau ujęły wrocławian. Szczególnie, że ze Zgorzelca do Lӧbau jest naprawdę niedaleko.
Hans Scharoun jako tematyczny punkt wyjściowy
Od XIX wieku we Wrocławiu działał niezwykle nowoczesny ośrodek kształcenia architektów i artystów: Państwowa Akademia Sztuki i Rzemiosła Artystycznego (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta). W latach 1925 – 1932 wykładał tam również architekt Hans Scharoun, który do dnia dzisiejszego uważany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli „architektury organicznej”. Brał on również udział w Wystawie Werkbundu „Mieszkanie i miejsce pracy” (WUWA) w ówczesnej dzielnicy Wrocławia: Grüneiche (obecnie Dąbie), gdzie zbudował Dom dla osób samotnych (dom nr 31), który dziś funkcjonuje jako ośrodek szkoleniowy i hotel. To tam poznali go Fritz i Charlotte Schminke, którzy zlecili mu później budowę swojego domu w Löbau. W przyszłości oba miasta chcą rozszerzyć współpracę w ramach edukacji o architekturze pomiędzy Wrocławiem a Löbau.
Fundacja Dom Schminke, Kirschallee 1b, Löbau
Godziny otwarcia: od czwartku do niedzieli w godz. od 12:00 do 17:00 (ostatnie wejście 15:45)
Bilety, terminy zwiedzania i inne informacje: www.stiftung-hausschminke.eu
Źródło: zgorzelec.eu
da rade wejsc tam za darmo?