Od kilku miesięcy w mediach pojawiają się fałszywe informacje, że Lasy Państwowe wycinają drzewa w polskich lasach i sprzedają surowiec na rynki zagraniczne, głównie do Chin. Rząd deklaruje ograniczenie eksportu nieprzetworzonego drewna z Polski, co jest również oczekiwane przez krajowy przemysł drzewny.
Aby sprostać oczekiwaniom przedsiębiorców oraz społeczeństwa, Lasy Państwowe zorganizowały w czerwcu spotkanie z udziałem przedstawicieli różnych ministerstw, urzędów, instytucji oraz stowarzyszeń branżowych.
Leśnicy zwrócili się do Ministra Finansów z propozycją wprowadzenia dodatkowej grupy GTU w Rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r., dotyczącym danych zawartych w deklaracjach podatkowych VAT. Nowa, czternasta grupa obejmowałaby drewno surowe. Zmiana ta umożliwiłaby powiązanie nieprzetworzonego drewna z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego dotyczącymi wylesiania i degradacji lasów. Skrócenie łańcucha dostaw przyniosłoby korzyści zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Nowe przepisy pozwolą również monitorować firmy biorące udział w obrocie drewnem na polskim rynku.
Zaproponowane przez nas rozwiązanie pozwoli na skuteczniejszą weryfikację oświadczeń składanych przez przedsiębiorców, eliminację nieuczciwych uczestników sprzedaży drewna, ograniczenie eksportu drewna okrągłego oraz wsparcie przemysłu, który odpowiada za około 2,5% PKB – mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Wprowadzenie takich zmian zwiększy także wartość dodaną związaną z eksportem drewna okrągłego. Obecne przepisy dotyczące eksportu nieprzetworzonego surowca drzewnego powodują, że tracimy około 5 miliardów złotych wartości dodanej rocznie – dodaje.
Źródło: lasy.gov.pl