Każda decyzja musi być podejmowana z dużym wyprzedzeniem, a jej efekty można będzie zaobserwować dopiero po latach.
Głównym czynnikiem determinującym zmianę jest demografia. Liczba urodzeń w Gminie Zgorzelec tak jak w całej Polsce drastycznie spada co pokazuje poniższy wykres.
Dlatego aby w przyszłości nasze szkoły nie świeciły pustkami, mogły się rozwijać należy dostosować bazę oświatową do znacznie niższej liczby urodzeń. Pod uwagę też musiałem wziąć przepisy obowiązującego prawa, które regulują strukturę szkół oraz co również jest ważne koszty, które generuje oświata.
Podchodząc odpowiedzialnie do organizacji edukacji w gminie, dokonaliśmy analizy struktury szkół, bazy budynków i zaplecza sportowego.
Jednocześnie analizie została poddana struktura zatrudnienia zarówno na stanowiskach nauczycieli jak i pracowników administracji i obsługi. I już dziś mogę zapewnić, że wszyscy zatrudnieni na pełnych etatach otrzymają propozycję zatrudnienia w sieci gminnych szkół. Zmiany, które wejdą w życie z dniem 31 sierpnia 2025 roku będą dotyczyły:
- Likwidacji Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarskiej Wsi z dniem 31 sierpnia 2025 roku.
- Wskazanie Szkoły Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Łagowie (poprzedzone przeprowadzeniem procedury likwidacji szkoły) jako dodatkowej lokalizacji prowadzenia zajęć Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Jerzmankach dla klas 0-III.
W wyniku podjętych działań Gmina Zgorzelec w roku szkolnym 2025/2026 będzie organem prowadzącym dla 3 szkół podstawowych o strukturze organizacyjnej 0-VIII:
- Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Osieku Łużyckim – struktura 0-VIII,
- Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Jerzmankach – struktura 0-VIII w siedzibie w Jerzmankach klasy IV-VIII wraz z dodatkową lokalizacją szkoły w Łagowie – klasy 0-III,
- Szkoła Podstawowa im. Osadników Wojskowych w Trójcy – struktura 0-VIII.
Struktura szkół będzie zgodna z przepisami obowiązującego prawa, zapewni stabilne warunki nauki dla uczniów i pracy dla nauczycieli, pracowników administracji i obsługi. Szkoły będą odpowiedzialne w pełni za wyniki kształcenia. Tworząc szkoły o pełnej strukturze stwarzamy warunki do rozwoju i współpracy a także likwidujemy sytuację, ze niektóre klasy byłyby w najbliższej przyszłości 3-8 osobowe. Trzeba też nadmienić, że do naszych szkół uczęszcza w granicach 50-60% uczniów z gminy, pozostali uczą się w Zgorzelcu i okolicach, a z tej liczby uczniowie dojeżdżający do szkół stanowią 90%.
Najważniejszym zadaniem dla organu prowadzącego przy likwidacji szkoły jest obowiązek zapewnienia kontynuacji nauki dla dzieci i uczniów. Obowiązek ten zrealizujemy zapewniając kontynuację nauki dla uczniów klas I-IV w Szkole Podstawowej im. Osadników Wojskowych w Trójcy a dla dzieci z oddziałów przedszkolnych w szkole w Łagowie wraz z zapewnieniem dowozów.
Zadbamy też o budynek szkoły, który zostanie przeznaczony na potrzeby mieszkańców – przeniesiemy świetlicę wiejską i zostanie utworzone centrum rekreacyjno – sportowe wsi.
Piotr Machaj