„Nasz cel to stworzenie przyjaznej, atrakcyjnej i dostępnej dla wszystkich przestrzeni bez barier przy szkole, która sąsiaduje z największym zgorzeleckim osiedlem mieszkaniowym”, powiedział burmistrz Rafał Gronicz. Zaaranżowany na nowo teren przyszkolny mieści nowoczesną, podstawową infrastrukturę sportową: wielofunkcyjne boisko, bieżnię lekkoatletyczną okrężną i prostą, skocznię w dal i rzutnie do kuli oraz plac zabaw dla młodszych i starszych dzieci, w tym także dzieci z niepełnosprawnością ruchową, poruszających się na wózku. Zgodnie z założeniami, po godzinach pracy szkoły, teren będzie dostępny dla mieszkańców pobliskiego osiedla i nie tylko. Wejście znajduje się od strony ul. Struga.
Na mocno zniszczonym podwórku szkolnym, gdzie przed modernizacją znajdowały się stare, niefunkcjonalne boiska o asfaltowej nawierzchni i resztki szutrowej bieżni, staraniem miast wybudowano nowoczesną infrastrukturę sportową, niezbędną do prowadzenia lekcji wychowania fizycznego, zajęć SKS i treningów lekkoatletycznych. Powstały tam:
– duże wielofunkcyjne boisko
– bieżnie okrężna i prosta,
– rzutnia do pchnięcia kulą
– skocznia w dal
Obiekt ma przede wszystkim służyć szkole, ale w czasie wolnym od zajęć będą z niego mogli korzystać także mieszkańcy, przede wszystkim osiedla Zachód, ale także innych części miasta.
Oprócz infrastruktury sportowej na terenie przyszkolnym powstał też plac sportowo-rekreacyjny o charakterze edukacyjno-naukowo-sensoryczno-kreatywnym dla uczniów i młodszych dzieci, w tym także dzieci poruszających się na wózkach, dla których zakupiono specjalne zabawki przystosowane do wózków: karuzelę i huśtawki typu bujak.
Ciekawym elementem placu zabaw jest ścieżka sensoryczna w kształcie okręgu, z różnymi rodzajami nawierzchni: od miękkich, przez wypełnione zaokrąglonymi i twardymi otoczakami, oraz korą, po fragmenty wypełnione gładkimi okrąglakami drewnianymi, pomiędzy którymi będzie rósł miękki niczym mech karmnik. W strefie sensorycznej znajdą się także zabawki akustyczne, jak telefon czy koło imitujące dźwięk padającego deszczu. Plac wyposażony jest także w standardowe zestawy do zabawy dla młodszych i starszych dzieci oraz zadaszone miejsca do spotkań.
- Koszt całkowity: 2.237.320,80 mln zł.
- Wysokość dofinansowania z Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju Bazy Sportowej: 900 tys. zł.
- Wkład gminy: 1.337.320,80 zł
WM/ UM Zgorzelec