Partnerstwo to także ogromna szansa dla dolnośląskich i bawarskich przedsiębiorców, którzy będą mieli teraz jeszcze więcej możliwości do współpracy i realizacji wspólnych projektów.
Dolny Śląsk i Bawaria dostrzegają potrzebę stałego zacieśniania relacji między naszymi regionami, ponieważ tylko jako silni sojusznicy możemy dynamicznie rozwijać nasze gospodarki, a także dbać o bezpieczeństwo tej części Europy. Współpraca między Województwem Dolnośląskim i Wolnym Państwem Saksonia trwa już od lat, a teraz jej intensywność znacząco się zwiększy.
– Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy przez 10 lat pracowali, aby podpisane właśnie porozumienie mogło dojść do skutku. Bawaria to najbogatszy i najpotężniejszy niemiecki land, a Dolny Śląsk najdynamiczniej rozwijający się region w Polsce. Łączy nas także wyjątkowe położenie geograficzne i geopolityczne. Jestem przekonany, że ta współpraca będzie owocna i razem zrealizujemy wiele ambitnych projektów, dzięki którym nasze regiony osiągną ambitne cele gospodarcze, a także w zakresie nowych technologii, rolnictwa czy kultury – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Wolne Państwo Bawaria mocno inwestuje m.in. w rozwój branży motoryzacyjnej, nowych technologii, kosmicznej czy produkcji silników lotniczych. Dolnośląskie przedsiębiorstwa także coraz bardziej rozwijają się w tych zakresach. To w naszym regionie produkuje się nowoczesne drony, sondy kosmiczne, także tutaj lokowane są ogromne inwestycje, jak np. Intel. W Bawarii działa 500 firm z branży technologii medycznych i obrotami wysokości około dziesięciu miliardów euro. Polska jest największym rynkiem urządzeń medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, który obecnie szacowany jest na 10 mld euro, z prognozowanym wzrostem do 12,5 mld euro w 2024 r.
– Wygląda na to, że pasujemy do siebie, bo z jednej strony Dolny Śląsk jest jednym z najsilniejszych gospodarczo regionów w Polsce, a z drugiej strony my jesteśmy najsilniejszym regionem Niemiec. W ramach federacji jesteśmy wolnym państwem, które inwestuje w nowe technologie, przemysł lotniczy i kosmiczny czy sztuczną inteligencję. Dolnośląska gospodarka jest podobna. Cieszę się bardzo, że relacje polsko-niemieckie stały się w ostatnich latach łatwiejsze. Bardzo jesteśmy pod wrażeniem polskiego wsparcia dla Ukrainy, tego jak Polacy nieśli pierwszą pomoc uchodźcom, ale również jak państwo zajmują się obronnością. Niemcy mogą się od Polski uczyć w tym zakresie – mówi Markus Söder, premier Wolnego Państwa Bawarii
Celem niniejszego wspólnego oświadczenia o współpracy jest pogłębienie, promowanie i wzmocnienie współpracy między oboma regionami. Będzie ono realizowane poprzez wdrażanie programów i projektów, wspólne przedsięwzięcia czy wymianę doświadczeń.
– Szeroka współpraca między Dolnym Śląskiem a Bawarią z pewnością jeszcze bardziej przyśpieszy rozwój obu naszych regionów. Widzimy ogromny potencjał wśród dolnośląskich przedsiębiorców, którzy szukają nowych partnerów i klientów z Europy oraz całego świata. Prowadzimy w regionie projekt gospodarczy „Going Global”, w ramach którego przedstawiciele firm z regionu uczestniczą w międzynarodowych targach i wydarzeniach. Poznają oni wówczas partnerów biznesowych i nowych klientów zagranicznych. Podpisanych zostało w wyniku tych spotkań wiele kontraktów. Jestem przekonany, że dzięki zacieśnieniu współpracy z Bawarią nasi przedsiębiorcy także tam pozyskają możliwości do rozwijania swoich firm i co za tym idzie także Dolnego Śląska – mówi Michał Rado, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
Podpisane w Monachium oświadczenie o współpracy to efekt 10 lat pracy dolnośląskich i bawarskich samorządowców. Po naszej stronie kroki do osiągnięcia porozumienia zainicjował ówczesny marszałek, a obecnie wiceprzewodniczący dolnośląskiego sejmiku, Cezary Przybylski.
– Składam ogromne podziękowania dla wszystkich osób, które wraz ze mną, a także w ostatnich miesiącach, pracowały, aby to porozumienie doszło do skutku. Byli to między innymi radni dwóch poprzednich kadencji sejmiku oraz ich odpowiednicy ze strony bawarskiej. Od lat zdajemy sobie sprawę z faktu, że zacieśnianie współpracy gospodarczej, rolnej, kulturalnej czy turystycznej z naszymi sąsiadami jest bardzo ważne i korzystne. Dolny Śląsk w skali całej Europy rozwija się niezwykle dynamicznie i zależy nam na tym, aby ten trend utrzymać. Z pewnością, przysłuży się temu współpraca z Bawarią – mówi Cezary Przybylski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Porozumienie między Dolnym Śląskiem a Bawarią dotyczy przede wszystkim obszarów:
- Nauka i szkolnictwo wyższe, badania i współpraca naukowa,
- Przemysł, energia, ze szczególnym uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii,
- Opieka zdrowotna,
- Łączność: cyfryzacja i cyberbezpieczeństwo, komunikacja elektroniczna, transport, infrastruktura, technologie aero-space,
- lnwestycje i handel,
- Start-upy,
- Przemysł motoryzacyjny,
- Edukacja, sprawy społeczne, wymiana młodzieży,
- Kultura i turystyka,
- Rolnictwo i przemysł spożywczy.
Otwierają się więc możliwości nie tylko dla przedsiębiorców, ale także szkół i uczelni wyższych, jednostek medycznych czy organizacji pozarządowych. To, że taka współpraca jest potrzebna i korzystna, potwierdzają sukcesy osiągnięte dzięki partnerstwom naszego regionu z innymi niemieckimi landami. Teraz otwierają się przed nami nowe możliwości.
– Dolny Śląsk od lat współpracuje z Saksonią, Dolną Saksonią oraz z Brandenburgią. Natomiast Bawaria jest regionem najsilniej rozwijającym się w Niemczech. Tutaj są zlokalizowane siedziby globalnych koncernów oraz firm, które operują na rynku międzynarodowym. Dolny Śląsk wykorzystując te relacje będzie poznawał tajniki kooperowania z ogromnymi koncernami, które jak Intel inwestują na Dolnym Śląsku. A my, czyli samorządowcy oraz regionalny biznes będziemy się wzorować na Bawarii jeżeli chodzi o sposoby budowania relacji, obszarów współpracy i kooperowania z tymi potęgami światowej gospodarki – mówi Marek Łapiński, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Podpisanie wspólnego oświadczenia o współpracy pomiędzy dwoma najsilniej rozwijającymi się regionami w Europie, czyli Dolnym Śląskiem i Wolnym Państwem Bawaria, jest ważnym elementem dotyczącym przyszłości obu naszych regionów. Działanie razem i rozwój wzmacnia także poczucie bezpieczeństwa mieszkańców oraz kształtuje naszą pozycję na rynku międzynarodowym.
– Mówimy tutaj o bardzo szerokiej współpracy prawie na każdym polu, albowiem nasze regiony przeszły duża zmianę. Po II wojnie światowej z obszarów typowo rolniczych i turystycznych, coraz więcej stawiamy na gospodarkę, przemysł, zaawansowane technologie czy sztuczną inteligencję. I właśnie to było w wielokrotnie w rozmowach podkreślane. Dolnośląscy przedsiębiorcy będą mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi technologiami, a także zaprezentowania swoich rozwiązań, które już funkcjonują w naszym regionie. To jest partnerskie porozumienie i tutaj obie strony będą mogły z tego naprawdę dużo skorzystać – mówi Hubert Papaj, prezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.
Bawaria – mając stabilną sytuację gospodarczą, bliskość do klientów i dobrze rozbudowaną infrastrukturę – zyskuje na znaczeniu jako atrakcyjna lokalizacja dla polskich firm. Do dzisiaj ok. 30 z nich otworzyło w Bawarii spółkę-córkę albo zakład produkcyjny, wśród nich tak znane marki, jak Comarch Software, EO Network, CAO Central Allocation Office czy MATPLAST. Obroty handlowe w roku 2023 z Polską wyniosły 25 mld euro, z czego polski import z Bawarii to 10,9 mld euro, a nasz eksport to 14,1 mld euro. Polska zajmuje piąte miejsce jeśli chodzi o obroty handlowe Bawarii z zagranicą i jest tym samym jednym z najważniejszych partnerów handlowych tego landu. Ponad 2500 bawarskich przedsiębiorstw utrzymuje stosunki handlowe z Polską. Około 270 firm ma tu swoje odziały, 480 swoje przedstawicielstwa i prawie 70 własne zakłady produkcyjne. Teraz jeszcze lepsze możliwości inwestycyjne będą miały przedsiębiorstwa z Dolnego Śląska.
– Dolnoślązacy są bardzo przedsiębiorczy, w regionie funkcjonuje wiele firm i spółek, które z roku na rok rozwijają się i unowocześniają swoją działalność. Jestem przekonany, że nasi przedsiębiorcy odnajdą w bawarskich firmach doskonałych partnerów biznesowych, a także klientów, którzy skorzystają z proponowanych przez nich nowoczesnych rozwiązań. Będziemy ich wspierać w tym dążeniu, ponieważ zależy nam na budowaniu jeszcze lepszego potencjału dolnośląskich firm – mówi Adam Mazur, prezes Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej.
W wizycie dolnośląskiej delegacji w Bawarii uczestniczyli także przedsiębiorcy z regionu reprezentujący firmy zajmujące się nowoczesnymi technologiami, branża kosmiczną, droniarską i lotniczą, a także inżynierią przemysłową. Mieli oni okazję spotkać się z przedstawicielami Międzybranżowego Związku Bawarskiej Gospodarki, firmy IABG (zintegrowane, innowacyjne rozwiązania sektorach m.in.: motoryzacja, mobilność i energia, lotnictwo, aero) oraz IBM Innovation Studio München. Były to okazje do poznania się nawzajem, a także poznania swoich potrzeb i oczekiwań.
– Taka współpraca daje naszej firmie możliwość zdobycia potencjalnych kontrahentów z branży kosmicznej, którzy mogą być zainteresowani zakupem układów optycznych do obserwacji Ziemi lub wykorzystywanych do innych działań w kosmosie. Ponadto takie misje gospodarcze dostarczają nam wiedzę o nowych firmach wyspecjalizowanych w produkcji wysokiej jakości komponentów niezbędnych do budowy teleskopów kosmicznych. W takim przypadku stajemy się potencjalnym nabywcą wspomnianych produktów. Taka wizyta to także dobra okazja do pogłębienia współpracy z dolnośląskimi organami samorządowymi oraz nawiązania kontaktu z władzami Bawarii – mówi Paweł Snopek z wrocławskiej spółki Scanway produkującej między innymi teleskopy kosmiczne przeznaczone do obserwacji Ziemi.
– Mam nadzieję, że dzięki tej współpracy uda nam się nawiązać dużo relacji biznesowych zarówno z firmami prywatnymi, jak i podmiotami państwowymi. Chcielibyśmy połączyć naszą firmę z rynkiem niemieckim, co być może umożliwi nam ekspansję na tym terenie – dodaje Miłosz Małachowski z wrocławskiej spółki FourPoint zajmującej się produkcją maszyn przemysłowych.
Dolnośląscy przedsiębiorcy podkreślali po spotkaniach, że padło podczas nich dużo konkretów, obie strony wykazują także chęć dalszej rozmowy i wypracowania wspólnych korzyści.
– Należymy do Unii Europejskiej i na przykład prawo lotnicze wszędzie obowiązuje takie samo. Jeżeli my jako dwa państwa i regiony możemy razem wypracować pewne rozwiązania, które przysłużą się nam firmom na Dolnym Śląsku i w Bawarii to jak najbardziej musimy to razem robić. A tutaj dostrzegamy bardzo silne wsparcie oraz kapitał gospodarczy i ludzki – mówi Kacper Budnik, CEO spółki BZB UAS, wrocławskiej spółki produkującej drony.
Dolnośląska delegacja zaprosiła bawarskich partnerów do odwiedzenia naszego regionu. Zapowiedzieli oni, że niedługo przyjadą do Wrocławia. Będzie to świetna okazja do przedstawienia innych walorów Dolnego Śląska oraz nawiązania kolejnych kontaktów biznesowych.