Patrząc na ceny prądu bez obciążeń podatkowych, nie ma w Unii niższych niż te, które płacą odbiorcy indywidualni w Polsce. Co nie oznacza jednak, że najmniej za prąd płacimy, co to, to nie. Państwo zabiera od każdej zużytej przez nas kilowatogodziny potężne kwoty w podatkach. Największe w Europie, nie tylko w Unii.
Gdyby wykluczyć podatki, to w pierwszym półroczu 2023 r. gospodarstwa domowe (zużywające między 2500 a 5000 kWh rocznie, w Polsce średnie zużycie to 2000 kWh rocznie) płaciłyby w Polsce za kilowatogodzinę energii elektrycznej tylko 42 gr. W Unii Europejskiej niższej ceny nie uświadczysz. Za nami byliby Węgrzy z ceną nieznacznie wyższą, zaledwie o 0,2 gr/kWh, a potem Bułgaria z 44 gr i Chorwacja z 54 gr. Najwięcej płaciliby Irlandczycy (2 zł 9 gr za kWh) i Holendrzy (2 zł 5 gr/kWh).
Mamy najtańszą energetykę? Nie tylko o to chodzi, ale też o to, że ceny są regulowane (i straty na gospodarstwach domowych elektrownie mogą odrabiać na przedsiębiorstwach), a stawki w tym roku zamrożone.
Patrząc na całą Europę, nie tylko na Unię, taniej byłoby w siedmiu krajach spoza UE, a najtaniej w Kosowie (28 gr/kWh) oraz Serbii (32 gr/kWh).
19 kwietnia 2024, w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim młodzież Europa – Miasta, w trakcie wspólnego spaceru rozda mieszkańcom żółte żonkile – symbol zbiorowej pamięci o poległych w największym zbrojnym zrywie Żydów podczas II Wojny Światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.