Czym jest zakrzepica żylna?
Zakrzepica to stan, w którym dochodzi do tworzenia się skrzepów krwi wewnątrz naczyń krwionośnych, co prowadzi do ich częściowego lub całkowitego zablokowania. Skrzepy, zwane zakrzepami, mogą powstawać zarówno w żyłach, jak i w tętnicach, a ich obecność stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Zakrzepica może doprowadzić do zatoru, który blokując przepływ krwi, zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu czy zatorowości płucnej. Dowiedz się więcej na stronie: https://rehmedicon.com/flebolog-co-to-jest-zakrzepica/.
Rodzaje zakrzepicy
Zakrzepicę dzieli się na dwa główne typy:
- Zakrzepica żył głębokich – Jest to zakrzepica, która najczęściej rozwija się w głębokich żyłach nóg lub miednicy. Objawia się bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem kończyny. Może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zatorowość płucna, jeśli skrzep dostanie się do krwiobiegu i dotrze do płuc.
- Zakrzepica tętnicza – Występuje, gdy skrzep blokuje tętnice, najczęściej w sercu (prowadząc do zawału) lub mózgu (wywołując udar). Objawy zakrzepicy tętniczej mogą być nagłe i intensywne, ponieważ krew nie może dotrzeć do istotnych narządów.
Ryzyko wystąpienia zakrzepicy
Do powstawania zakrzepów mogą przyczyniać się różne czynniki, które zakłócają prawidłowy przepływ krwi. Przyczyny zakrzepicy to m. in.:
- Długotrwałe unieruchomienie – Na przykład po operacjach.
- Urazy naczyń krwionośnych – Uszkodzenie ścian naczyń krwionośnych sprzyja tworzeniu skrzepów.
- Zaburzenia krzepnięcia krwi – Niektóre osoby mają wrodzone predyspozycje do nadmiernego krzepnięcia krwi.
- Choroby przewlekłe – Takie jak nowotwory, cukrzyca, otyłość czy choroby serca.
- Ciąża i stosowanie hormonalnej terapii zastępczej
Jak zapobiegać zakrzepicy żył?
Leczenie zakrzepicy żył zależy od stopnia zaawansowania choroby i lokalizacji skrzepów. Główne metody to stosowanie leków przeciwzakrzepowych, które hamują krzepnięcie krwi, oraz w niektórych przypadkach leków trombolitycznych, rozpuszczających skrzepy. W poważnych sytuacjach może być konieczny zabieg chirurgiczny. Ważna jest profilaktyka zakrzepicy żylnej, obejmująca zdrowy styl życia i regularną aktywność fizyczną. Pamiętaj, że objawów zakrzepicy nie można bagatelizować – zawsze warto skonsultować się ze specjalistą. Odwiedź stronę Rehmedicon, aby dowiedzieć się więcej szczegółów.