Zainspirowane szkoleniem, zorganizowanym w kwietniu przez „Bliżej gór” i Karkonoski Park Narodowy, postanowiłyśmy, aby Oskar, uczeń naszej szkoły, niezależnie od ograniczeń, miał szansę doświadczyć niezapomnianej przygody w górach.
4 czerwca, wraz z uczniami z kl. 4b i 6a, ruszyliśmy w Karkonosze. Tego dnia Duch Gór przykrył Góry Olbrzymie mglistą pierzynką i zabrał wszystkich w tajemniczą podróż. Najpierw podziwialiśmy drewniany kościół Wang, zbudowany bez użycia gwoździ, który trafił do Karpacza w XIX w. dzięki hrabinie von Reden. Następnie wspominaliśmy lata świetności schroniska Schlingelbaude, znanego potem jako schronisko im. Bronka Czecha i doszliśmy aż do Samotni. Po górskiej wędrówce regenerowaliśmy siły w parku rozrywki.
Pomimo obaw, czy podołamy wyzwaniu, wszystko się udało. Postawa dzieci przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Ci empatyczni, wrażliwi młodzi ludzie zajmowali sobie miejsce w kolejce, kto będzie następny pomagał przy wózku. To było wspaniałe!
Z całego serca dziękujemy rodzicom, uczestniczącym w tej przygodzie, za wsparcie. Wielkie słowa uznania należą się naszemu koledze – przewodnikowi sudeckiemu – Grzegorzowi Szubertowi – za obecność i sprawne kierowanie wózkiem. Dziękujemy wychowawczyni klasy 6a – Elżbiecie Samelskiej – za entuzjazm i pomoc w przygotowaniu wyprawy. Słowa wdzięczności, za doskonałą współpracę, przesyłamy również Karkonoskiemu Parkowi Narodowemu. Pamiętajcie, że taki terenowy wózek rehabilitacyjny można wypożyczyć u nich za darmo, a pracownicy są bardzo pomocni.
Wierzymy, że górskie marzenia są dostępne dla każdego, dlatego będziemy angażować się w budowanie społeczeństwa, gdzie niepełnosprawność staje się wyzwaniem do pokonania. Niewiarygodny odzew w internecie i superlatywy na temat postawy naszych uczniów tylko nas utwierdziły, że obrałyśmy dobry azymut.
—
Agnieszka Majdanik i Aneta Strojanowska
przewodniczki sudeckie i nauczycielki w Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Bogatyni
Źródło: Bogatynia.pl