Od 1 września br. dzieci z Ukrainy będą objęte obowiązkiem szkolnym, połączonym z pobieraniem świadczenia 800 plus. Powiązanie to wprowadzono nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.
– Rodzice, składając wniosek np. o świadczenie 800 plus, będą musieli wpisać, do jakiej szkoły chodzi dziecko. Podane dane będziemy weryfikować przez System Informacji Oświatowej (SIO) – powiedziała w rozmowie z Radiem Zet Joanna Mucha, wiceszefowa MEN.
Wiceminister dodaje, że w weryfikacji informacji ma pomóc specjalny system, dzięki któremu w sposób automatyczny będzie sprawdzana zgodność danych między SIO a systemami zusowskimi.
Do polskich szkół może pójść od 20 do 60 tys. ukraińskich dzieci
Od 1 września br. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci – powiedziała PAP Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa – dodała.
CEO wskazało w raporcie, że liczba dzieci w wieku szkolnym w rejestrze PESEL UKR wynosi 298 tys., na 155 tys. pobierane jest świadczenie 800 plus z ZUS, a liczba dzieci uczęszczających do polskich szkół wynosi 134 tys.
Rozmówczyni PAP zwróciła uwagę, że jeśli od liczby dzieci, na które pobierane jest świadczenie 800 plus, odejmiemy liczbę ukraińskich uczniów w szkołach, to otrzymamy 21 tys. dzieci w wieku szkolnym, na które pobierane jest świadczenie, ale nie chodzą one do polskiej szkoły.
– Najprawdopodobniej dzieci te – w najlepszym wypadku – są w ukraińskiej szkole online – dodała. Zwróciła uwagę, że część dzieci-uchodźców z Ukrainy, które przyjechały do Polski i otrzymały numer PESEL ze statusem UKR, wyjechała już z Polski.
Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.
Źródło: money.pl