Projekt powstał we współpracy Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie (partnera wiodącego), Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, miast Zgorzelca i Görlitz oraz przedsiębiorstw wodociągowych z obu miast. Realizowany jest w ramach Programu Interreg Polska-Saksonia 2021-2027, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Całkowita wartość projektu to ponad 1,7 mln euro, z czego 80% to unijne dofinansowanie.
Jakie zmiany przyniesie ze sobą CRossWATER? Przede wszystkim do 2027 roku w Zgorzelcu i Görlitz powstanie nowoczesny system monitorowania wód. W praktyce oznacza to rozbudowę sieci pomiarowej, montaż nowoczesnych urządzeń do kontroli jakości wody oraz stworzenie cyfrowej platformy umożliwiającej bieżącą analizę zasobów wodnych. To pierwsza tak kompleksowa inicjatywa, która pozwoli obu miastom szybciej reagować na potencjalne zagrożenia, takie jak susze czy zanieczyszczenia.
Jednym z kluczowych działań projektu będzie stworzenie specjalnego modelu komputerowego, który przewidzi, jak woda będzie się zachowywać w przyszłości – czy będzie jej wystarczająco dużo, jakie mogą być skutki zmian klimatycznych i jak można lepiej kontrolować jej dystrybucje. Ponadto eksperci z Polski i Niemiec opracują i wdrożą wspólną strategię przeciwdziałania kryzysom wodnym. Takie rozwiązanie usprawni zarządzanie wodą i zagwarantuje stabilne dostawy na lata.
CRossWATER połączy także nowoczesne technologie z edukacją i współpracą, pomagając mieszkańcom lepiej zrozumieć, jak dbać o wodę. W ramach projektu odbędą się warsztaty i spotkania, na których uczestnicy dowiedzą się, dlaczego warto oszczędzać wodę, jakie są skutki jej marnowania i jak można wykorzystywać ją w bardziej rozsądny sposób.





Źródło: Wydział Funduszy i Rozwoju UM Zgorzelec