Według „Main Post”, jednym ze sposobów na określenie atrakcyjnej pensji jest porównanie jej z przeciętnymi zarobkami netto w Niemczech. Dane z portalu Statista, oparte na badaniach Instytutu Frauenhofera, pokazują, że w 2023 roku typowy roczny dochód netto dla samotnych pracowników bez dzieci wyniósł 27 416 euro, co przekłada się na przybliżone 2 284 euro miesięcznie „na rękę”.
Instytut Badań Gospodarczych w Kolonii sugeruje jednak bardziej złożoną klasyfikację dochodów. Aby ktoś mógł się uważać za członka klasy średniej, samotne osoby powinny zarabiać od 1 496 do 2 804 euro netto na miesiąc. Przykładowe kategorie zarobków przedstawiają się następująco:
- niższa klasa średnia: 1121-1495 euro netto,
- klasa średnia: 1496-2804 euro netto,
- wyższe zarobki: 2805-4673 euro netto,
- dochody stosunkowo wysokie: powyżej 4673 euro netto.
Trzeba mieć na uwadze, że wysokość wynagrodzenia netto zależy również od czynników takich jak standardowe płace w branży, region czy doświadczenie zawodowe.
Ile trzeba zarabiać, aby być w klasie średniej w Polsce?
Portal zauważa, że dla wielu osób przyzwoite wynagrodzenie netto to takie, które nie tylko pokrywa codzienne potrzeby, ale również umożliwia oszczędzanie lub realizację osobistych marzeń.
Jednym ze sposobów określenia klasy średniej jest mediana wynagrodzeń, czyli kwota, którą zarabia połowa pracowników, podczas gdy reszta zarabia więcej. Badania wskazują, że ostatnia mediana płac była na poziomie około 82 proc. średniej płacy. W Polsce oznacza to, że osoba otrzymująca około 6800 zł brutto znajduje się w kręgu klasy średniej.
OECD natomiast proponuje inne podejście. Według tej organizacji, klasy średniej należą gospodarstwa, które zarabiają od 75 do 200 proc. mediany dochodów. W Polsce oznacza to zakres od 5100 do 13 600 zł brutto.
Źródło: money.pl