Styropian to porowate tworzywo sztuczne, którego używamy każdego dnia. W większości przypadków można wyrzucać je do pojemników na tworzywa sztuczne i metale. Jeśli opakowanie jest mocno zatłuszczone, należy wyrzucić je do odpadów zmieszanych. Tłuszcz może uniemożliwić efektywny recykling.
Jeśli chcemy wyrzucić styropian, który służył do chronienia sprzętów RTV i AGD lub styropian budowlany, należy udać się do PSZOK-a. Można także zamówić usługi specjalistycznej firmy, która zajmie się usunięciem problematycznych odpadów w dużych ilościach.
Paragony to problematyczny odpad. Wiele osób sądzi, że można je wyrzucać do pojemników na papier. Okazuje się, że kwity drukowane są na papierze termicznym, który pokryty jest tworzywem sztucznym. Zakłady, które przetwarzają makulaturę, nie pozyskują papierów woskowanych i z dodatkiem plastiku. To oznacza, że paragony należy wyrzucać do odpadów zmieszanych.
Sieć Kaufland wprowadziła w ostatnim czasie paragony na szaro-niebieskim papierze. Ten rodzaj paragonu jest tworzony według nowoczesnej metody tworzenia papieru termicznego i pochodzi z odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Można go poddawać recyklingowi, dlatego powinniśmy go wyrzucać do pojemników na papier.
Do którego pojemnika wyrzucać paragony? Niestety niewiele osób zna prawidłową odpowiedź na to pytanie
Kartony po mleku lub soku są zwykle stworzone z przynajmniej dwóch materiałów. Najczęściej do ich produkcji służy papier, aluminium i tworzywa sztuczne. Recykling opakowań wielomateriałowych takie jak te, to skomplikowany, ale możliwy proces. Z tego powodu warto wrzucać kartony do pojemników na tworzywa sztuczne i metale.
Tubka po paście do zębów jest wykonana z plastiku. To oznacza, że można ją wyrzucać do pojemnika na tworzywa sztuczne i metale. Nie trzeba jej myć przed wyrzuceniem, wystarczy upewnić się, że jest opróżniona.
Zatłuszczone tworzywa sztuczne nie nadają się do recyklingu.
Fusy po kawie są odpadem biodegradowalnym, dlatego możemy wrzucać je do pojemnika na bioodpady. Jeśli używamy papierowych filtrów do parzenia napoju, również możemy je wrzucić do odpadów bio.
W przypadku herbaty nie zawsze wiadomo, z czego wykonana jest torebka, w której się ją parzy. Fusy herbaciane można wyrzucać do odpadów bio. W przypadku sznureczka oraz etykiety przy torebce powinny się one znaleźć w odpadach zmieszanych i papierowych. Przez to, że torebka od herbaty jest tak mała, nie opłaca się poświęcać dużo czasu na poprawne rozdzielenie każdego elementu. Dlatego polecamy wyrzucać torebkę od herbaty do odpadów zmieszanych.
Ręcznik papierowy w większości przypadków nie nadaje się do recyklingu. Tak samo jak papier toaletowy, serwetki czy chusteczki higieniczne. Włókna celulozowe, które się w nich znajdują, są zbyt krótkie, aby umożliwić ich przetworzenie. Dodatkowo mokre, brudne i tłuste ręczniki papierowe mogą zabrudzić całą frakcję odpadów do recyklingu. Z tego powodu warto wyrzucać ręczniki papierowe do odpadów zmieszanych.
Mięso i kości zaliczają się do III kategorii produktów ubocznych pochodzenia zwierzęta. Oznacza to, że nie są uznawane za niebezpieczne. Mimo to nie należy wrzucać ich do pojemników na śmieci biodegradowalne.
Mięso i kości należy wrzucać do odpadów zmieszanych. Dotyczy to także wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym wędlin, kości, czy resztek ryby.
Do odpadów bio wyrzucamy tylko rzeczy nadające się na kompost.
Który kosz jest na baterie?
Baterie należy poddawać recyklingowi przez to, że zawierają metale ciężkie. Jeśli są składowane razem z odpadami zmieszanymi, mogą powodować zanieczyszczenie gleby i wód gruntowych. Baterię należy oddzielać od odpadów zmieszanych, a następnie oddawać je do punktów selektywnej zbiórki odpadów.
Przed wyrzuceniem żarówki, należy sprawdzić, do jakiego rodzaju się zalicza. Tradycyjne mogą lądować w odpadach zmieszanych. W przypadku żarówek energooszczędnych, halogenowych, ledowych oraz reflektorków, należy oddać je do lokalnego PSZOK-a.
Leki również należą do odpadów niebezpiecznych. Zawarte w nich substancje mogą po kontakcie z glebą lub wodami gruntowymi, negatywnie wpływać na środowisko. Dlatego nie należy wyrzucać ich do domowych pojemników na śmieci. Na szczęście w każdym mieście można znaleźć apteki lub przychodnie, które przyjmują przeterminowane lub zużyte leki. Można je także oddać do lokalnego PSZOK-a.
Styropian opakowaniowy wrzucić do pojemników na tworzywa sztuczne i metale – tego typu odpad to nic innego jak tworzywo sztuczne. Telewizor, pralka czy laptop przywieziony z centrum handlowego można więc odpakować, a zużyty styropian wrzucić do żółtego kosza na śmieci.
za dużo tego,lepiej do lasu