Pieniądze zebrane dzięki tej inicjatywie były przeznaczane na pomoc najmłodszym podopiecznym hospicjum. Fundacja informuje, że koniec akcji związany jest z nowymi unijnymi przepisami.
„Po wielu latach akcji zbierania nakrętki, jesteśmy zmuszeni zakończyć działania. Zobowiązuje nas do tego unijna dyrektywa SUP, zgodnie z którą od połowy 2024 roku wszystkie nakrętki plastikowe powinny być fabrycznie przytwierdzone do opakowania – butelki czy kartonu” – informuje na swojej stronie Fundacja „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”.
Fundacja kończy zbieranie nakrętek
Fundacja dodaje, że nakrętki zbierane będą tylko do końca marca, w specjalnie przygotowanym kontenerze, który mieści się przy nowej siedzibie – ul. Sołtysowickiej 58 we Wrocławiu.
Money.pl informował już o tym, że nowe przepisy będą oznaczać właśnie koniec charytatywnego zbierania nakrętek.
Według cytowanego przez Prawo.pl Szymona Dziak-Czekana ze stowarzyszenia Polski Recykling zbieranie nakrętek było po pierwsze nauką selektywnej zbiórki u źródła, a po drugie – fundacje mogły na tym nieco zarobić.
Nakrętki przytwierdzone na stałe. To efekt unijnego prawa
Wszyscy producenci napojów działający na terenie UE będą musieli zacząć przestrzegać unijnych regulacji dotyczących tworzyw sztucznych jednorazowego użytku (SUP – single-use plastic).
Rządzący w Polsce przyjęli przepisy dostosowujące polskie prawo do unijnych wytycznych. W money.pl opisywaliśmy szczegółowo zmiany wchodzące w życie.
Producenci będą musieli efektywniej zbierać z rynku jednorazowe butelki plastikowe. Ustawa wprowadza roczne poziomy selektywnej zbiórki, które muszą osiągnąć. Od 2025 r. będzie to 77 proc., a od 2029 r. – 90 proc. Do tego jeszcze zakrętki i wieczka wykonane z plastików w przypadku opakowań do 3 l będą musiały być do nich trwale przymocowane.
Źródło: money.pl