Pieńsk – Potrącenie na pasach

Do zdarzenia doszło dzisiaj (09.11.2024) około godziny 18-tej na ulicy Traugutta w Pieńsku.

You are currently viewing Pieńsk – Potrącenie na pasach

Z nieoficjalnych informacji wynika, że kierowca samochodu osobowego nie zachował należytej ostrożności wskutek czego potrącił przechodzącą przez oznakowane przejście dla pieszych kobietę. Na miejsce wypadku skierowano policję i pogotowie ratunkowe.

Kobieta z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Oboje uczestnicy tego wypadku byli trzeźwi.

Pierwszeństwo pieszego przed pojazdem

Przypomnijmy, że ważne zmiany w prawie weszły w życie 1 czerwca 2021 roku. Od tego dnia obowiązuje znowelizowany art. 13 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wskazuje on, że pierwszeństwo przed innym pojazdem ma pieszy, który nie tylko znajduje się na pasach, ale także stoi przed przejściem. Przepis ten obowiązuje wszystkie pojazdy poza tramwajami.

  • obowiązki pieszego przed przejściem dla pieszych – pieszy ma pierwszeństwo, ale również obowiązek zachować szczególną ostrożność;
  • obowiązki kierowcy przed przejściem dla pieszych – ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu, zwolnić i zachować szczególną ostrożność.

Co grozi za potrącenie na pasach – podstawa prawna

Konsekwencje, jakie grożą również za potrącenie na przejściu dla pieszych, określa artykuł 177. Kodeksu karnego odnoszący się m.in. do kar za spowodowanie wypadku w ruchu lądowym:

  • Kara pozbawienia wolności do lat 3 (art. 177 ust. 1) – jeżeli kierowca – nawet nieumyślnie – doprowadził do wypadku, w którym pieszy doznał lekkiego lub średniego uszczerbku na zdrowiu.
  • Kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat (art. 177 ust. 2) – jeżeli kierowca doprowadził do wypadku, w którym poszkodowany pieszy odniósł ciężki uszczerbek na zdrowiu lub poniósł śmierć. W przepisach nie ma mowy o tym, w jakim miejscu doszło do potrącenia, ale ma to wpływ na wymiar kary.

Kiedy miejsce ma ciężki uszczerbek na zdrowiu?

Ciężki uszczerbek na zdrowiu definiuje art. 156 Kodeksu karnego. Wskazuje on, że ciężki uszczerbek ma miejsce, jeżeli osoba poszkodowana:

  • została pozbawiona wzroku, słuchu, zdolności mówienia lub płodności;
  • została narażona na ciężkie kalectwo;
  • jest całkowicie lub znacznie niezdolna do pracy;
  • zachorowała na ciężką i długotrwałą lub nieuleczalną chorobę;
  • zachorowała na chorobę zagrażającą jej życiu;
  • została trwale i istotnie oszpecona;
  • doznała zniekształcenia ciała;
  • zachorowała na chorobę psychiczną.

Trzeba tutaj pamiętać, że trwały uszczerbek na zdrowiu może pojawić się po jakimś czasie (np. choroba, zespół stresu pourazowego). Postępowanie, w którego ramach dąży się do zmiany kwalifikacji czynu, żeby pociągnąć kierowcę do odpowiedzialności, może więc zostać wznowione nawet po kilku latach.

Jeżeli winny jest kierowca, pieszy, który doznał uszczerbku na zdrowiu, może starać się o odszkodowanie za potrącenie i zadośćuczynienie (np. rentę). To samo dotyczy rozstroju psychicznego czy uszkodzenia mienia (np. zniszczony rower, rozbite okulary).

Fot. Mariusz Pozorski

Loading

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama