Przed nabożeństwem, pod pamiątkową tablicą odsłoniętą w 53. rocznicę pierwszej zsyłki Polaków na Sybir, chwilą modlitwy i zadumy oddano hołd ofiarom deportacji, a przedstawiciele lokalnych władz, mieszkańcy oraz członkowie zgorzeleckiego Związku Sybiraków złożyli wiązanki.
Uroczystość uświetniła obecność chóru oraz pocztów sztandarowych, wśród których znalazły się poczty Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Jerzmankach oraz Związku Sybiraków w Zgorzelcu. To właśnie Koło Związku Sybiraków skupiające tych, którzy wyszli cało z tragedii, dokłada starań by pamięć o „sybirakach” się nie zatarła. A my winniśmy jej hołdować.
10 lutego 1940 r., o świcie, rozpoczęła się pierwsza masowa wywózka Polaków do syberyjskich łagrów, oficjalnie nazywana „przesiedleniem”. Objęła ponad 220 tys. ludzi – urzędników państwowych (m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów), działaczy samorządowych, leśników, a także właścicieli ziemskich i osadników wojskowych z rodzinami. Wywiezieni trafili do północnych regionów ZSRS, w okolice Archangielska oraz do Irkucka, Kraju Krasnojarskiego i Komi.
Źródło: zgorzelec.eu