W marcu br. po polskich drogach jeździło ponad 62 tys. osobowych, dostawczych i ciężarowych samochodów całkowicie elektrycznych
- Liczba samochodów zasilanych energią elektryczną w Polsce osiągnęła rekordową liczbę 62 tys.
- Tesla utrzymuje dominującą pozycję wśród nowych wyborów samochodów elektrycznych
- Najpopularniejszymi nowymi modelami BEV w marcu br. były Tesla Model 3, Tesla Model Y oraz Volvo EX30
- Podium wśród marek zdominowały Tesla, Audi i Volvo
- W Polsce funkcjonuje 6490 ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych
Polska doświadcza gwałtownego wzrostu w zakresie elektromobilności, z rekordową liczbą samochodów zasilanych wyłącznie energią elektryczną. Według najnowszych danych z Polish EV Outlook Index (PEVO Index), opracowanego przez Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności, IBRM Samar i Otomoto, liczba samochodów elektrycznych w Polsce rośnie z roku na rok. Końcem marca br. roku zarejestrowano łącznie 62657 samochodów zasilanych wyłącznie energią elektryczną (battery electric vehicles, BEV).
Dane potwierdzają wzrost zainteresowania elektromobilnością
W marcu 2024 r., z ogólnej liczby 62657 samochodów BEV, 56374 to samochody osobowe, co stanowi wzrost o 61 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. W tym samym miesiącu zarejestrowano 1705 nowych pojazdów tego typu, co oznacza spadek o 11 proc. w stosunku do marca 2023 r.
Które marki aut elektrycznych najchętniej wybierają Polacy?
Jak podaje serwis gramwzielone.pl, najpopularniejszymi nowymi modelami BEV w marcu br. były: Tesla Model 3 (388 sprzedanych egzemplarzy), Tesla Model Y (236) oraz Volvo EX30 (125). Podium wśród marek zdominowały: Tesla, Audi i Volvo.
Autorzy raportu PEVO Index analizują także rynek wtórny samochodów elektrycznych w Polsce. Pod koniec marca 2024 r. na portalu Otomoto było 4335 ogłoszeń używanych samochodów BEV, co stanowi wzrost o 76 proc. w porównaniu do marca 2023 r. Najwięcej ofert dotyczyło modeli: Nissan Leaf, BMW i3 oraz Tesla Model 3.
Przybywa też stacji ładowania
W Polsce rozwija się także infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych. Końcem marca 2024 r. funkcjonowało 6490 ogólnodostępnych punktów ładowania, co oznacza wzrost o 37 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Najwięcej takich punktów znajduje się w Warszawie, Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu oraz Krakowie.
Źródło: gramwzielone.pl.