Naczelny Sąd Administracyjny oddalił 18 czerwca 2026 r. skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold dotyczącą wniosku o wznowienie postępowania w sprawie koncesji na wydobycie węgla dla Kopalni Turów do 2026 roku. Minister Klimatu i Środowiska odmówił wszczęcia takiego postępowania, uznając, że nie ma do tego podstaw. Stanowisko to zostało następnie podtrzymane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Fundacja zaskarżyła wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA nie podzielił jednak jej argumentów i oddalił skargę kasacyjną.
Decyzja sądu kończy spór sądowy dotyczący koncesji Kopalni Turów. Wyrok NSA potwierdza prawidłowość dotychczasowych rozstrzygnięć organów administracji i sądów w tej sprawie. Kopalnia Turów posiada koncesję na wydobycie węgla brunatnego obowiązującą do 2044 roku.
Joanna Blewąska – Kołodziejczak
Koordynator ds. Współpracy z Mediami i Komunikacji Zewnętrznej




















