Ideą konkursu oprócz promowania wiedzy z zakresu nowoczesnego ziołolecznictwa, czyli waloru prozdrowotnego, jest niezmiennie kultywowanie regionalnych tradycji związanych z uprawą i wykorzystaniem ziół, promowanie i wspieranie KGW, a także aktywizacja i integracja lokalnych społeczności na obszarach wiejskich.
Podobnie jak w konkursie ubiegłorocznym, jury – tym razem składające się z pracowników naukowych instytutu – będzie rozstrzygać zmagania w dwóch etapach. Najpierw zostaną wyłonione najlepsze ogródki zielarskie w każdym z województw, a najlepsze pod tym względem KGW będą mogły rywalizować podczas ogólnopolskiego finału, który odbędzie się w Warszawie. Pomysłowość na wykorzystanie ziół w gospodarstwie domowym pań z KGW w ubiegłorocznej edycji potrafiła jurorów bardzo zaskoczyć dlatego w tym roku wprowadzono podział prezentowanych wyrobów zielarskich w finale konkursu na dwie kategorie: kategorię produktów spożywczych i kategorię produktów pozostałych.
Zgłoszenia na przygotowanym formularzu można dokonać do końca maja. Zakwalifikowane koła będą musiały nadesłać sprawozdania do 15 sierpnia. Finał ogólnopolski z udziałem zwycięzców wojewódzkich planowany jest na drugą dekadę września.
Szczegóły, w tym kalendarium i kryteria oceny, uczestnicy mogą poznać w Regulaminie Konkursu, który jest dostępny na stronie IWNiRZ-PIB: www.iwnirz.pl

Źródło: www.gov.pl