Podpowiadamy dzisiaj, o czym pamiętać, przygotowując białą kiełbasę! Zapraszamy do lektury!
Wybór składników do kiełbasy białej
Przygotowanie kiełbasy białej rozpoczyna się od odpowiedniego doboru składników. Kluczowe jest oczywiście świeże i wysokiej jakości mięso, np. łopatka (70%) oraz podgardle (30%), a także odpowiednio dobrane przyprawy. Jednak równie istotne są jelita, które nadadzą kiełbasie charakterystyczny kształt i smak.
W tradycyjnym przepisie na kiełbasę białą wykorzystuje się jelita baranie lub wieprzowe. Pierwsze z wymienionych nadają kiełbasie wyjątkowej delikatności i lekkości smaku, podczas gdy jelita wieprzowe wpływają na aromat oraz konsystencję mięsa, i to je wykorzystuje się częściej. Takie wysokiej jakości składniki możesz znaleźć na stronie: https://sklep.jelux.pl/13-jelita-wieprzowe.
Przygotowanie mieszanki mięsnej
Gdy masz już wszystkie składniki, kolejnym krokiem w procesie przygotowania kiełbasy białej jest staranne pokrojenie mięsa, a następnie zmielenie go. Podgardle wraz z czosnkiem warto przemielić przez maszynkę z sitkiem o wielkości 3 mm, natomiast łopatkę już na większych oczkach o wielkości 8 mm. Następnie mięso należy wymieszać z przyprawami. W tradycyjnym, prostym przepisie na białą kiełbasę używa się na 1kg:
-17 g soli
-5 g majeranku
-1 g gałki muszkatołowej
-3 g pieprzu czarnego mielonego
-6 g czosnku świeżego (zmielonego już wcześniej).
Możesz również skorzystać z gotowych mieszanek przypraw, które będą stanowiły kompozycję wszystkich wymienionych. Warto zadbać o odpowiedniego dostawcę. Twojej uwadze polecamy sklep Jelux. Szeroki wybór produktów znajdziesz na stronie: https://sklep.jelux.pl/. Marka proponuje także jelita wieprzowe oraz jelita baranie.
Napełnianie jelit i gotowanie
Gdy mieszanka mięsna jest już przygotowana, należy przystąpić do napełniania flaka. Jelita wieprzowe lub wołowe należy wcześniej dokładnie wypłukać i nasączyć wodą, aby ułatwić sobie cały proces. Następnie wystarczy założyć jedno zakończenie jelita na końcówkę wylewki napełniacza, a drugie delikatnie prowadzić, napełniając mieszanką mięsną. Ważne jest zachowanie umiaru przy napełnianiu jelit, aby uniknąć ich pęknięcia. Po napełnieniu kiełbasy dokładnie wygładź jej powierzchnię i podziel na pojedyncze kiełbaski.
Następny etap przygotowywania mięsa polega na jego gotowaniu, a w zasadzie parzeniu. Całość wrzuca się do gotującej wody i zdejmuje z ognia. Garnek należy przykryć, a kiełbasę wyciągnąć po 20 minutach. Po tym czasie mięso można spożywać. Jest ono pyszne i aromatyczne.
Jelita baranie oraz wiele innych składników do przygotowania kiełbasy znajdziesz na stronie: https://sklep.jelux.pl/20-jelita-baranie.