Ile powinna wynosić optymalna temperatura w miejscu pracy?

Temperatura w pomieszczeniach pracy powinna być dostosowana do charakteru pracy wykonywanej przez pracowników, a konkretnie do rodzaju metod i do wysiłku fizycznego przeznaczonego do jej wykonania. Warto o to zadbać, bowiem z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy, a pracodawca ponieść karę za nieodpowiednią temperaturę w pomieszczeniach pracy.

You are currently viewing Ile powinna wynosić optymalna temperatura w miejscu pracy?

Obowiązek zapewnienia odpowiedniej temperatury na stanowiskach pracy

Przepisy Kodeksu pracy zobowiązują pracodawców do zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Oznacza to m.in., że także temperatura w miejscu pracy musi być odpowiednia.

Tak więc pracodawcy zobowiązani są do tego, aby pomieszczenia w budynkach i zlokalizowane w nich stanowiska pracy były właściwie ogrzane i zabezpieczone przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz.

 

 

Dopuszczalna minimalna temperatura

Dopuszczalna minimalna temperatura w pomieszczeniach biurowych i pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna nie może być niższa niż 18°C (291 K). Także w innych pomieszczeniach pracy pracodawca powinien zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania). Nie może ona być niższa nie niższa niż 14°C (287 K). Wyjątek stanowi sytuacja, gdy względy technologiczne nie pozwalają na utrzymanie takiej temperatury.

Podane wyżej parametry są temperaturami minimalnymi. Według specjalistów z Instytutu Medycyny Pracy optymalna temperatura w miejscu pracy wynosi:

  • 20–22,8°C – zimą podczas pracy lekkiej lub siedzącej,
  • 23,9–26,7°C – latem podczas pracy lekkiej lub siedzącej,
  • 18,3°C – podczas średnio ciężkiej pracy fizycznej,
  • 15,5°C – podczas bardzo ciężkiej pracy fizycznej.

Powstrzymanie się pracownika od wykonywania pracy

Prawo pracy dopuszcza, aby pracownik powstrzymał się od pracy:

  • gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo
  • gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom.

Z pewnością powstrzymanie się pracownika od pracy będzie uzasadnione niską temperaturą w miejscu pracy – nieodpowiednia temperatura jest niezgodna z przepisami bhp i zagraża zdrowiu pracownika.

W razie powstrzymania się od wykonywania pracy z powodu zimna pracownik musi niezwłocznie zawiadomić o tym przełożonego. Mimo niewykonywania pracy pracownik zachowuje w prawo do wynagrodzenia.

Odpowiedzialność pracodawcy za odpowiednią temperaturę

Pracodawca jest odpowiedzialny za odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach pracy. W razie niedopełnienia tego obowiązku pracownik ma prawo złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy.

Za nieprzestrzeganie przepisów bhp pracodawcy grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do nawet 30 tys. zł.

Podstawa prawna:

  • art. 210 § 1 i 3, art. 283 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465 ze zm.)
  • § 30 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (j.t. Dz.U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 ze zm.)

Źródło: infor.pl

Loading

Reklama
Reklama