Festiwal rusza 20 maja. Przez sześć dni – w 19 kinach, w trzech krajach – zaprezentowanych zostanie ponad 100 filmów pełnometrażowych, dokumentalnych i krótkometrażowych, nie tylko z Polski, Niemiec i Czech. Do tego koncerty, wystawy, kino open-air oraz spotkania z twórcami i twórczyniami. Festiwalowe centrum mieści się tradycyjnie w Kunstbauerkino w miejscowości Großhennersdorf.
Otwarcie tegorocznej edycji odbędzie się w teatrze w Zittau, gdzie zobaczymy światową premierę zrekonstruowanej cyfrowo kopii filmu dokumentalnego „Śląsk” Violi Stephan z 1992go roku – poruszający obraz o tożsamości i przemianach regionu.
Jurorzy wybiorą najlepsze filmy
W konkursie głównym o tytuł najlepszego filmu fabularnego rywalizuje dziewięć produkcji – po trzy z każdego kraju. Z Polski zobaczymy dramat „Pod szarym niebem” Mary Tamkovich o aresztowanej dziennikarce w Białorusi, „To nie mój film” Marii Zbąskiej i „Wróbel” Tomasza Gąssowskiego.
W konkursie na najlepszy dokument filmy podejmują tematy wojny, ekstremizmu, przemocy i pamięci. Polskę reprezentują międzynarodowo nagrodzony dokument „Pociągi” Macieja J. Drygasa, będący podróżą przez historię, „Listy z Wilczej” Arjuna Talwara oraz „W zawieszeniu” Aliny Maksimenko.
W konkursie krótkiego metrażu zaprezentowanych zostanie 30 różnorodnych filmów, w tym polskie: „Miłości wszystko”, „Królowa Mrówek”, „Ladylike” oraz animacje „Suitcase”, „The Primal Repair” i „Nocne Podgryzanie”.
Motyw przewodni: Crossing Borders
Neisse Film Festival prezentuje sekcję pozakonkursową Fokus „Crossing Borders”. Sekcja ta bada, czym są dla nas granice – w geopolityce, międzyludzkie, tożsamości. W programie między innymi kultowy film Konrada Wolfa „Podzielone niebo” (1964), głośny „Królik po Berlińsku” (2009) oraz czesko-polski „Las” Lidii Dudy (2024) o rodzinie i uchodźcach w puszczy przy granicy Polski z Białorusią.
Nagrody i gala w Zgorzelcu
Gala rozdania nagród odbędzie się 24 maja w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu. Przyznanych zostanie 11 Nyskich Ryb – nagrody za najlepszy film fabularny, dokumentalny, krótkometrażowy, a także za scenariusz, scenografię i rolę aktorską oraz nagrody publiczności. Specjalna nagroda trafi do filmu promującego zrozumienie między kulturami, a młodzieżowe jury wręczy swoją własną statuetkę.
Jedyny taki festiwal w Europie
Od 2004 roku Neisse Film Festival łączy twórców i widzów z Polski, Niemiec i Czech. To jedyny festiwal filmowy odbywający się jednocześnie w trzech krajach. 22. Neisse Film Festival odbywa się pod patronatem Michaela Kretschmera, premiera Saksonii, Martina Půty – hetmana kraju libereckiego oraz Rafała Gronicza – burmistrza Zgorzelca.
Festiwal jest współfinansowany ze środków: Saksońskiego Ministerstwa Nauki, Kultury i Turystyki, Kulturraum Oberlausitz-Niederschlesien, Powiatu Görlitz, Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien, Mitteldeutsche Medienförderung, Fundacji Kulturalnej Wolnego Kraju Saksonia, Niemiecko-Czeskiego Funduszu Przyszłości, Federalnej Fundacji ds. Przepracowania Dyktatury SED, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Tandem – Koordynacyjnego Centrum Niemiecko-Czeskiej Wymiany Młodzieży. Instytucja jest współfinansowana z podatków na podstawie budżetu uchwalonego przez Landtag Saksonii.
Więcej informacji i pełny program: https://www.neissefilmfestival.net/pl/start.


