Polska emerytura dla Ukraińców to świadczenie, które w rzeczywistości nie ma wiele wspólnego pełnoskalową wojną, trwająca za naszą wschodnią granicą. Obywatele Ukrainy, którzy są aktywni zawodowo w Polsce, mają prawo ubiegać się o emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Muszą jednak — tak jak Polacy — spełnić szereg rygorystycznych warunków.
W przestrzeni publicznej pojawiają się doniesienia, jakoby polski Zakład Ubezpieczeń Społecznych finansował emerytury i renty obywateli Ukrainy za okresy pracy na terenie ich macierzystego kraju. Tak jednak nie jest. Jak przypomina serwis biznes.interia.pl, emeryturę w naszym kraju mogą otrzymać przybyli do Polski obywatele Ukrainy, na podstawie umowy o zabezpieczeniu społecznym z dnia 18 maja 2012 r. To formalna umowa między krajami, której przepisy weszły w życie w 2014 r. Świadczenie emerytalne Ukraińcom w Polsce wypłaca odpowiednik ZUS naszego wschodniego sąsiada.
Emerytura dla Ukraińców w Polsce. Na takich zasadach jest przyznawana
Zasady przyznawania emerytury dla Ukraińców, którzy pracują w Polsce, są podobne do tych obowiązujących w przypadku obywateli Polski. Istnieją jednak pewne specyficzne warunki, które muszą być spełnione. Przede wszystkim wymagany wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), obowiązkowe jest również opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne lub emerytalne i rentowe.
Warunkiem wypłacania minimalnej emerytury przez ZUS obywatelom Ukrainy jest ich stałe zamieszkanie na terytorium Polski. Oprócz osiągnięcia wieku emerytalnego konieczne jest również posiadanie okresu ubezpieczenia (20 lat dla kobiet, 25 lat dla mężczyzn).
Ostatnim warunkiem jest zakończenie stosunku pracy. Przyznane świadczenie zostanie zawieszone, jeżeli wnioskodawca nie rozwiąże umowy ze wszystkimi pracodawcami. Ciekawe jest to, że po przyznaniu emerytury przez ZUS, ponowne podjęcie zatrudnienia jest w pełni legalne. Wysokość emerytury będzie zależała od czasu pracy i podlegania ubezpieczeniom. Co ważne, obywatel Ukrainy może jednocześnie otrzymywać emeryturę z Polski i Ukrainy — świadczenie przekazywane przez ukraińską instytucję ubezpieczeniową nie wpływa na prawo do emerytury od ZUS. Podobnie działa to w przypadku Polaków pracujących np. w Niemczech czy Holandii.
Źródło: businessinsider.com.pl