Kredyt online pozwala na szybkie uzyskanie środków bez wizyty w oddziale banku i bez składania odręcznego podpisu na dokumentach. Wystarczy kilka kliknięć, by pieniądze trafiły na konto w ciągu kilku minut.
W Smartney opracowano raport dotyczący czasu zlecenia wypłaty pożyczki klientom tej firmy. Wynika z niego, że 77% pożyczek online jest realizowanych w ciągu 4 minut od podpisania umowy (czas pomiędzy podpisaniem umowy na stronie internetowej a zleceniem wypłaty pożyczki z systemu). Takie dane robią wrażenie, ale mogą też nasuwać pytania o to, czy kredyt przez internet jest bezpieczny? Czy przy tak szybkim procesie można mieć pewność, że procedury bezpieczeństwa są należycie przestrzegane?
Procedury bezpieczeństwa przy zaciąganiu kredytu online
Często pozostają niewidoczni dla użytkowników. To tacy cisi bohaterowie odpowiedzialni za bezpieczeństwo danych wprowadzanych podczas wnioskowania o finansowanie. O czym mowa? O certyfikacie SSL i szyfrowaniu danych.
Certyfikat SSL zapewnia szyfrowane połączenie między urządzeniem kredytobiorcy (komputerem, smartfonem) a serwerem instytucji finansowej. Dzięki temu niemożliwe jest przechwycenie danych przez osoby nieuprawnione. W ten sposób wszystkie wrażliwe informacje, takie jak dane osobowe czy szczegóły konta bankowego, są chronione podczas przesyłania przez internet. Czy strona ma certyfikat SSL, można poznać po tym, że:
- adres zaczyna się od „https” (a nie od „http”) — litera „s” oznacza „secure” (bezpieczny),
- w przeglądarce internetowej, obok adresu strony, pojawia się ikona zamkniętej kłódki,
- po kliknięciu ikony kłódki wyświetlają się szczegóły certyfikatu, w tym nazwa wystawcy certyfikatu, data ważności oraz poziom zabezpieczeń.
Czy pożyczki przez internet są bezpieczne? To zależy od pożyczkobiorcy
Określenie „szybki” przy kredycie odnosi się do tego, że proces wnioskowania jest prosty i bezzwłoczny (np. nie trzeba jechać do oddziału banku) oraz do tego, że pieniądze szybko są przelewane na konto kredytobiorcy. Nie powinno ono jednak opisywać sposobu wypełniania wniosku.
Po pierwsze trzeba pamiętać, że w znacznej większości wpisane do niego dane będą przetwarzane automatycznie. Jeśli pojawi się w nich błąd, będzie on dalej powielany i może zakłócić proces uzyskania finansowania. Dlatego, mimo że proces jest szybki, wypełnienie formularza powinno być staranne i przemyślane, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji.
Po drugie przysłowie mówiące o tym, że pośpiech jest złym doradcą, pasuje tu jak mało gdzie. Może on uśpić czujność. Dlatego zamiast kierować się wyłącznie obietnicą szybkiej wypłaty, lepiej poświęcić chwilę na sprawdzenie wiarygodności pożyczkodawcy:
- zweryfikować, czy dana instytucja finansowa działa legalnie i jest wpisana do odpowiednich rejestrów,
- poczytać, jakie ma opinie wśród klientów,
- dokładnie zapoznać się z warunkami kredytowania i zapisami umowy.
Takie działania dadzą kredytobiorcy pewność, że ma do czynienia z godną zaufania firmą, a jego dane osobowe nie trafią w niepowołane ręce.
Bezpieczny kredyt przez internet na konkretnym przykładzie
Adres strony internetowej Smartney zaczyna się od „https”, tuż obok niego widoczna jest kłódka albo w niektórych przeglądarkach — przycisk menu, które po rozwinięciu informuje o tym, że połączenie jest bezpieczne. Kolejne kliknięcie i rozwija się informacja, że dane takie jak hasła oraz numery kart kredytowych są strzeżone podczas przesyłania. W tym samym miejscu jest też informacja, że certyfikat bezpieczeństwa jest ważny.
Ponadto ze strony Smartney można dowiedzieć się, że jest to instytucja pożyczkowa należąca do Grupy Oney S.A. wpisana do rejestru instytucji pożyczkowych prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Dociekliwi mogą zweryfikować jej numery KRS, NIP czy RIP. Na stronie jest też dokument dotyczący przetwarzania danych osobowych. Wszystko klarowne i łatwe do znalezienia, aby kredytobiorca miał pewność, że wnioskuje o finansowanie w bezpiecznym i sprawdzonym miejscu.
Więcej o pożyczce przez internet można dowiedzieć się z bloga Smartney.