BOGATYNIA – Podpisanie umowy na odtworzenie polderu zalewowego w Porajowie

W dniu (02.09) Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz podpisał umowę z Wykonawcą na realizację projektu pn. „Odtworzenie systemu melioracyjnego w celu przywrócenia funkcji polderu zalewowego w miejscowości Porajów na pograniczu polsko-czeskim”.

You are currently viewing BOGATYNIA – Podpisanie umowy na odtworzenie polderu zalewowego w Porajowie

Wykonawcą jest Zakład Budownictwa i Melioracji Wodnych „Ostroga” s.c. z Milicza. Całkowite wstępne wynagrodzenie kosztorysowe brutto: 541 034,85 zł.

Termin realizacji zadania: 30 listopada 2024 r.

Prace melioracyjne mają polegać na odtworzeniu kanałów oraz przywróceniu swobodnego przepływu wód i uregulowaniu stosunków wodnych w celu zachowania funkcji historycznego polderu zalewowego.

Obecny system melioracyjny w obrębie zlewni składa się z sieci drenaży nawadniająco-odwadniających i rowów melioracyjnych, stanowiących retencję korytową oraz polderu zalewowego zapewniającego retencję powierzchniową. System ten wymaga przywrócenia pierwotnej funkcji nawadniająco-odwadniających.

 

 

Konieczne jest przywrócenie pojemności retencyjnej rowów poprzez nadanie odpowiednich szerokości, spadków oraz odbudowy naturalnych progów, których zadaniem będzie zatrzymanie wody i umożliwienie wsiąkania i parowania w miejscu powstawania opadów, a także odpływ do systemu drenarskiego w celu nawodnienia pól w okresach suszy. Przeprowadzone we właściwy sposób prace melioracyjne zwiększą retencję korytową i powierzchniową oraz poprawią stan wód podziemnych w rejonie pogranicza polsko-czeskiego.

Odtworzony polder oprócz pełnienia funkcji przeciwpowodziowej z biegiem czasu będzie bogatym w gatunki zwierząt i roślin siedliskiem, co jeszcze dodatkowo zwiększy możliwości retencyjne bezpośredniego wykorzystania zgromadzonej wody w miejscu powstawania.
Projekt jest współfinansowany z Funduszu Małych Projektów Turów, który został powołany na mocy umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej o współpracy w zakresie odnoszenia się do skutków na terytorium Republiki Czeskiej wynikających z eksploatacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów w Rzeczypospolitej Polskiej. Fundusz jest współfinansowany w równym stopniu przez Rzeczpospolitą Polską i Republikę Czeską.

Źródło: Bogatynia.pl

Loading

Reklama
Reklama