Według informacji przekazanych przez „Rzeczpospolitą” pierwsze przelewy zwaloryzowanego świadczenia rodzinnego „800 plus” trafią na konta rodziców już w grudniu. Jak to możliwe, skoro decyzja o podniesieniu świadczenia zacznie obowiązywać dopiero w przyszłym roku?
„800 plus” może trafić na niektóre konta wcześniej, ponieważ Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przekazuje świadczenie rodzinne na konta uprawnionych odbiorców w dziesięciu terminach każdego miesiąca. W ubiegłych latach ZUS przelał świadczenie rodzinne jeszcze w grudniu, aby dotrzymać pierwszego terminu przypadającego na początek stycznia. Szczęśliwcy otrzymają więc 800 Plus w ostatnich dniach tego roku.
Ci, którym ZUS przeleje środki za grudzień, też mogą mieć powody do zadowolenia. Środki mogą trafić do nich nieco wcześniej ze względu na to, że w grudniu 2, 9 i 16 dzień miesiąca wypadają w soboty, ZUS wykonuje zaplanowane na te dni przelewy dzień wcześniej.
Wypłaty zaplanowane na 22 grudnia mogą również trafić na konta uprawnionych szybciej, ponieważ ZUS zazwyczaj wykonuje przedświąteczne.
Miliardy znów popłyną do Polaków
Wypłata świadczenia w zwaloryzowanej wysokości jest automatyczna i obejmuje wszystkich uprawnionych, nie trzeba składać żadnego wniosku. Dopiero od 1 lutego 2024 roku będzie trzeba wypełnić wniosek o „800 plus” na nowy okres świadczeniowy.
Program „Rodzina 800 plus” ma kosztować budżet państwa około 70 miliardów złotych rocznie. Środki na realizację programu zostały zabezpieczone w budżecie na 2024 rok.
Obecnie nie ma oficjalnych planów zmian w programie, możliwe jednak, że te nastąpią. Według najnowszego badania Instytutu Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu”, większość Polaków uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus. 63 proc. badanych odpowiedziało opowiada się za takim rozwiązaniem.
Źródło: money.pl