Od 20 do 25 maja 2025 roku na Trójstyku Granic odbędzie się 22. edycja Nyskiego Festiwalu Filmowego. Organizatorzy festiwalu ze stowarzyszenia Kunstbauerkino e.V. w Großhennersdorfie, gdzie mieści się serce i centrum festiwalu, poszukują filmów fabularnych, dokumentalnych oraz krótkometrażowych do konkursów z trzema odpowiednimi kategoriami. Dopuszczone są produkcje z lat 2024 oraz 2025, które zostały wyprodukowane lub częściowo wyprodukowane w przynajmniej jednym z następujących trzech krajów: Polsce, Czechach lub Niemczech.
Również w 2025 roku na festiwalu zostanie przyznanych dziesięć Nyskich Ryb, nagród w formie rzeźby, zaprojektowanych przez artystę Andreasa Kupfera ze Strahwalde. Z wygraną wiążą się także nagrody pieniężne, w łącznej wysokości 25,500 euro. Oprócz najlepszych filmów z każdej kategorii oraz ulubieńców publiczności, nagrodzona zostanie najlepsza kreacja aktorska, najlepszy scenariusz oraz najlepsza scenografia. Dodatkowo nagroda specjalna powędruje do wybranego filmu z całego programu festiwalu, który z szacunkiem zbliża się do innych krajów i kultur, kładąc podwaliny do dialogu.
Termin zgłaszania filmów upływa 31 grudnia 2024 roku. Wybór filmów zostanie dokonany do kwietnia 2025 roku.
Dalsze informacje oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie http://www.neissefilmfestival.net. Zgłoszenia można również przesyłać za pośrednictwem FilmFreeway, pod adresem http://www.filmfreeway.com/neissefilmfestival.
Żywa Europa na Trójstyku Granic nad Nysą
Corocznie w maju, od 2004 roku, odbywa się Nyski Festiwal Filmowy. Z ponad dwudziestoma lokalizacjami wzdłuż Nysy – w Polsce, Czechach i Niemczech – festiwal ten jest jedynym w swoim rodzaju. Widać to zwłaszcza po trójnarodowych konkursach z aktualnymi filmami fabularnymi, dokumentalnymi oraz krótkometrażowymi. W programie festiwalu znajdują się również inne sekcje filmowe oraz koncerty, wieczory literackie, wystawy i imprezy. Zawsze ze świeżą perspektywą, sekcja Fokus z filmami oraz wydarzeniami kieruje swój i nasz wzrok na zmieniające się co roku, politycznie i społecznie istotne tematy, którym we wszystkich trzech krajach poświęcona jest wyjątkowa filmowa uwaga. W roku 2025, pod tytułem „CROSSING“, w centrum stoi niezwykle aktualna i wielowymiarowa narracja dotycząca granicy oraz jej niemieckich i wschodnioeuropejskich śladów i wspomnień.
#neissefilm #nff2025
www.facebook.com/neissefilmfestival
www.youtube.com/neissefilmfestival
www.twitter.com/neissefilmfest
www.instagram.com/neissefilmfest
Źródło: Kunstbauerkino e.V.