22. Nyski Festiwal Filmowy

Wyzwania, dialog międzykulturowy oraz granice jako tematy przewodnie 22. Nyskiego Festiwalu Filmowego.

You are currently viewing 22. Nyski Festiwal Filmowy
Großhennersdorf, 11.02.2025

Od 20 do 25 maja Nyski Festiwal Filmowy zaprezentuje się w swojej kolejnej odsłonie. Politycznie zależna sytuacja finansowa sceny kulturalnej w prawie całych Niemczech, a zwłaszcza w Saksonii, postawiła w tym roku zespół festiwalowy przed niejednym wyzwaniem. „Jesteśmy tym bardziej wdzięczni wszystkim sponsorom i osobom wspierającym, którzy nieustannie stoją po naszej stronie i tym samym umożliwiają realizację festiwalu w roku 2025.” wyjaśnia Ola Staszel z dwuosobowego kierownictwa festiwalu. „To wyjątkowy symbol dla osób z naszego regionu, ponieważ to właśnie teraz tak ważny jest społeczny i kulturowy dialog.”

Żyjąca Europa w regionie Trójstyku nad Nysą

Od 2004 r, w regionie Trójstyku Granic Niemiec, Polski i Czech, odbywający się co roku w maju Nyski Festiwal Filmowy prezentuje aktualne filmy fabularne, dokumentalne oraz krótkometrażowe. To, co zaczęło się od jednego pomysłu, stało się z czasem kulturowym pomostem dla fanów filmu z sąsiednich krajów oraz ważną okazją do spotkań międzynarodowych twórców filmowych i przedstawicieli branży. Jedyny w swoim rodzaju jest przy tym jego transgraniczny i trójnarodowy charakter, z wydarzeniami odbywającymi się w ponad 20 lokalizacjach w trzech krajach wzdłuż Nysy. Transnarodowy program również w tym roku oprócz trzech konkursów i wielu sekcji filmowych oferuje wydarzenia towarzyszące: koncerty, warsztaty czy imprezy.

Organizatorzy festiwalu z Kunstbauerkino Großhennersdorf otrzymali około 900 filmowych zgłoszeń na 22. edycję festiwalu. Są to filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe, które będą walczyć o dziesięć upragnionych Nyskich Ryb oraz o nagrody pieniężne w łącznej kwocie 25 000 euro. Na początku kwietnia dowiemy się, które filmy zostały zakwalifikowane do sekcji konkursowych oraz tematycznych. „Cieszymy się, że i w tym roku tak wiele różnorodnych filmów stara się o miejsce na kinowym ekranie i w programie Nyskiego Festiwalu Filmowego.” mówi Ola Staszel. „Zgłoszone propozycje poruszają bardzo aktualne tematy, jak na przykład zmiana klimatu czy panujące na świecie wojny i ich wpływ na ludzi, jak również opowiadają ponadczasowe historie o dorastaniu oraz śmierci.”

Sekcja Fokus „Crossing Borders” z filmami i nie tylko

Zatytułowana „Crossing Borders”, tegoroczna sekcja Fokus Nyskiego Festiwalu Filmowego poświęcona jest niezwykle aktualnej i wielowątkowej narracji granicy oraz jej niemieckim i wschodnioeuropejskim śladom i wspomnieniom. Wyjątkowy, trójnarodowy i wykraczający poza trzy granice profil festiwalu sam powstał w duchu otwartej Europy i od samego początku jest świętem przekraczania granic, rozumiejąc granice jako żywe strefy kontaktu oraz miejsca transferu kulturowego, gdzie bezustannie dokonują się owocne „tłumaczenia” ludzi, pomysłów oraz dóbr. Napięcie związane z radzeniem sobie z granicami jest głębokim i wieloaspektowym motywem w filmach z tej sekcji i otwiera szeroki zakres skojarzeń. Nasz wzrok wychodzi przy tym poza granice Niemiec, skupiając się głównie na kinematografii wschodnioeuropejskiej. Program Focus jest tradycyjnie uzupełniany wieczorem autorskim i towarzyszącą wystawą.

22. Nyski Festiwal Filmowy rozpocznie się 20 maja w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Zittau. Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się 24 maja w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu. Oprócz najlepszego filmu fabularnego, dokumentalnego i krótkometrażowego oraz ulubieńców publiczności, nagrodzone zostaną: najlepsza kreacja aktorska, najlepszy scenariusz oraz najlepsza scenografia. Dodatkowo jednemu filmowi przyznana zostanie Nagroda Specjalna festiwalu za szczególne przedstawienie zrozumienia kulturowych i etnicznych różnic pomiędzy krajami lub istniejących wspólnych cech.

Aktualności dostępne są pod adresem www.neissefilmfestival.net.
22. Nyski Festiwal Filmowy jest finansowo wspierany przez środki: Saksońskiego Ministerstwa Nauki, Kultury i Turystyki, Obszaru Kulturowego Górne Łużyce-Dolny Śląsk, powiat Görlitz – Wokrjes Zhorjelc, Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien, Mitteldeutsche Medienförderung, Fundacja Kulturalna Wolnego Państwa Saksonii, Niemiecko-Czeski Fundusz Przyszłości, Federalna Fundacja na rzecz Ponownej Oceny Dyktatury Komunistycznej w Niemczech. Instytucja ta jest współfinansowana z wpływów podatkowych na podstawie budżetu zatwierdzonego przez członków Saksońskiego Landtagu.
#neissefilm #nff2025

Loading

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama