Wyzwania, dialog międzykulturowy oraz granice jako tematy przewodnie 22. Nyskiego Festiwalu Filmowego.
Großhennersdorf, 11.02.2025
Od 20 do 25 maja Nyski Festiwal Filmowy zaprezentuje się w swojej kolejnej odsłonie. Politycznie zależna sytuacja finansowa sceny kulturalnej w prawie całych Niemczech, a zwłaszcza w Saksonii, postawiła w tym roku zespół festiwalowy przed niejednym wyzwaniem. „Jesteśmy tym bardziej wdzięczni wszystkim sponsorom i osobom wspierającym, którzy nieustannie stoją po naszej stronie i tym samym umożliwiają realizację festiwalu w roku 2025.” wyjaśnia Ola Staszel z dwuosobowego kierownictwa festiwalu. „To wyjątkowy symbol dla osób z naszego regionu, ponieważ to właśnie teraz tak ważny jest społeczny i kulturowy dialog.”
Żyjąca Europa w regionie Trójstyku nad Nysą
Od 2004 r, w regionie Trójstyku Granic Niemiec, Polski i Czech, odbywający się co roku w maju Nyski Festiwal Filmowy prezentuje aktualne filmy fabularne, dokumentalne oraz krótkometrażowe. To, co zaczęło się od jednego pomysłu, stało się z czasem kulturowym pomostem dla fanów filmu z sąsiednich krajów oraz ważną okazją do spotkań międzynarodowych twórców filmowych i przedstawicieli branży. Jedyny w swoim rodzaju jest przy tym jego transgraniczny i trójnarodowy charakter, z wydarzeniami odbywającymi się w ponad 20 lokalizacjach w trzech krajach wzdłuż Nysy. Transnarodowy program również w tym roku oprócz trzech konkursów i wielu sekcji filmowych oferuje wydarzenia towarzyszące: koncerty, warsztaty czy imprezy.
Organizatorzy festiwalu z Kunstbauerkino Großhennersdorf otrzymali około 900 filmowych zgłoszeń na 22. edycję festiwalu. Są to filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe, które będą walczyć o dziesięć upragnionych Nyskich Ryb oraz o nagrody pieniężne w łącznej kwocie 25 000 euro. Na początku kwietnia dowiemy się, które filmy zostały zakwalifikowane do sekcji konkursowych oraz tematycznych. „Cieszymy się, że i w tym roku tak wiele różnorodnych filmów stara się o miejsce na kinowym ekranie i w programie Nyskiego Festiwalu Filmowego.” mówi Ola Staszel. „Zgłoszone propozycje poruszają bardzo aktualne tematy, jak na przykład zmiana klimatu czy panujące na świecie wojny i ich wpływ na ludzi, jak również opowiadają ponadczasowe historie o dorastaniu oraz śmierci.”
Sekcja Fokus „Crossing Borders” z filmami i nie tylko
Zatytułowana „Crossing Borders”, tegoroczna sekcja Fokus Nyskiego Festiwalu Filmowego poświęcona jest niezwykle aktualnej i wielowątkowej narracji granicy oraz jej niemieckim i wschodnioeuropejskim śladom i wspomnieniom. Wyjątkowy, trójnarodowy i wykraczający poza trzy granice profil festiwalu sam powstał w duchu otwartej Europy i od samego początku jest świętem przekraczania granic, rozumiejąc granice jako żywe strefy kontaktu oraz miejsca transferu kulturowego, gdzie bezustannie dokonują się owocne „tłumaczenia” ludzi, pomysłów oraz dóbr. Napięcie związane z radzeniem sobie z granicami jest głębokim i wieloaspektowym motywem w filmach z tej sekcji i otwiera szeroki zakres skojarzeń. Nasz wzrok wychodzi przy tym poza granice Niemiec, skupiając się głównie na kinematografii wschodnioeuropejskiej. Program Focus jest tradycyjnie uzupełniany wieczorem autorskim i towarzyszącą wystawą.
22. Nyski Festiwal Filmowy rozpocznie się 20 maja w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Zittau. Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się 24 maja w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu. Oprócz najlepszego filmu fabularnego, dokumentalnego i krótkometrażowego oraz ulubieńców publiczności, nagrodzone zostaną: najlepsza kreacja aktorska, najlepszy scenariusz oraz najlepsza scenografia. Dodatkowo jednemu filmowi przyznana zostanie Nagroda Specjalna festiwalu za szczególne przedstawienie zrozumienia kulturowych i etnicznych różnic pomiędzy krajami lub istniejących wspólnych cech.
Aktualności dostępne są pod adresem www.neissefilmfestival.net.
22. Nyski Festiwal Filmowy jest finansowo wspierany przez środki: Saksońskiego Ministerstwa Nauki, Kultury i Turystyki, Obszaru Kulturowego Górne Łużyce-Dolny Śląsk, powiat Görlitz – Wokrjes Zhorjelc, Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien, Mitteldeutsche Medienförderung, Fundacja Kulturalna Wolnego Państwa Saksonii, Niemiecko-Czeski Fundusz Przyszłości, Federalna Fundacja na rzecz Ponownej Oceny Dyktatury Komunistycznej w Niemczech. Instytucja ta jest współfinansowana z wpływów podatkowych na podstawie budżetu zatwierdzonego przez członków Saksońskiego Landtagu.
W 2025 roku architektura apartamentowców ewoluuje, kładąc nacisk na zrównoważony rozwój, nowoczesne technologie oraz integrację z naturą. Inwestycja Apartamenty Nowa Era w Zgorzelcu doskonale wpisuje się w te trendy, oferując przyszłym mieszkańcom komfort i innowacyjne rozwiązania.
W czwartek 15 grudnia br. odbyła się uroczysta Wigilia członków Stowarzyszenia Eurocentrum Kobiet i zaproszonych gości z Polski oraz z Czech i Niemiec. Podczas uroczystości był czas na rozmowy, noworoczne życzenia, przypomnienie polskich, świątecznych tradycji, wspólna modlitwa i śpiew kolęd oraz oczywiście pyszne, tradycyjne, wigilijne potrawy. Bez wątpienia to był magiczny czas, który obfitował w […]