Najbliższa pełnia Księżyca przypadnie na czwartek, 17 października. Jej kulminacyjny moment nastąpi o godzinie 13.26. Nasz naturalny satelita znajdzie się przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Widoczna strona tarczy Księżyca jest wtedy w całości oświetlona przez światło słoneczne.
Superksiężyc w październiku
Kiedy Księżyc w fazie pełni znajdzie się w perygeum, czyli w punkcie orbity najbliżej Ziemi, pełnię nazywa się superpełnią lub superksiężycem. Srebrny Glob wydaje się wówczas większy i jaśniejszy niż w trakcie przeciętnej pełni. I tak będzie tym razem. Mało tego – podczas październikowej pełni Księżyc będzie bliżej naszej planety niż w czasie jakiejkolwiek innej pełni w tym roku. Będzie dzielić go od nas 357 367 kilometrów. W czasie ostatniej superpełni, do której doszło 18 września, Księżyc znajdował się w odległości 357 386 km od Ziemi.
To trzecia z rzędu superpełnia Księżyca w tym roku. Z takim zjawiskiem mieliśmy do czynienia również w sierpniu.
Krwawy Księżyc
Oryginalne nazwy nadawane każdej pełni Księżyca sięgają do tradycji rdzennych Amerykanów. Pełnia Księżyca w październiku jest określana między innymi Księżycem Myśliwych, co nawiązuje do myśliwych, który w okresie jesieni wyruszali na łowy. Inna nazwa, czyli Krwawy Księżyc, ma podobne pochodzenie. Chodzi o odbywające się w tym miesiącu liczne polowania na dzikie zwierzęta.
Źródło: tvn24.pl/tvnmeteo
Fot. Mariusz Pozorski