Przyczyną jest prawdopodobnie fakt, iż niemiecka Fundacja Dzikiej Przyrody wybrała jeża na Zwierzę Roku 2024, a także rosnąca świadomość społeczeństwa w zakresie dobrostanu tych zwierząt.
Jednak nie każdy jeż potrzebuje pomocy człowieka. Ponieważ młode zwierzęta rodzą się do września, niczym niezwykłym jest znalezienie stosunkowo małych jeży w październiku i niekoniecznie jest to powód do niepokoju. Dopóki maluchy nie wyglądają na chore lub ranne, powinny pozostać w swoim naturalnym środowisku. Jeśli chcesz wspierać jeże, najlepszym miejscem do tego jest ich znajome środowisko życia.
„Dokarmianie suszonymi owadami, karmą dla kotów, gotowanymi jajkami lub smażonym mięsem mielonym może pomóc uzupełnić zimowe zapasy zwierząt”, wyjaśnia kurator zoo Catrin Hammer. „Ważne jest jednak, aby nie podawać im mleka, ponieważ może to spowodować zagrażającą życiu biegunkę. Owoce również nie powinny znajdować się w menu owadożernych jeży”.
Kolejną pomocą dla jeży będzie zapewnienie im kryjówki chroniącej przed warunkami atmosferycznymi w postaci stosów chrustu lub liści oraz izolowanych drewnianych skrzynek.
Klinika dla dzikich rannych zwierząt w ZOO Görlitz-Zgorzelec chętnie pomoże w przypadku ewidentnie chorych lub rannych zwierząt lub w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących jeży pod numerem 049 160 90 95 48 00 – linia niemieckojęzyczna.
Źródło: Görlitz Zgorzelec Nasze Zoo.