Jakim drewnem nie można palić w piecu?

Początek 2024 roku przyniósł szereg zmian, także tych związanych ze sposobem ogrzewania. W życie weszły kolejne zapisy uchwał antysmogowych w poszczególnych województwach. Dotyczą nie tylko typu pieca, ale i paliwa, jakie spalamy. Warto pamiętać, że w piecu centralnym, kominku, kozie, czy piecu kaflowym nie można palić drewnem, które nie spełnia normy. Wyjaśniamy, jakie to drewno.

You are currently viewing Jakim drewnem nie można palić w piecu?

Uchwały antysmogowe od 1 stycznia 2024 dotyczą nie tylko pieca

Od początku 2024 roku na terenie 8 województw obowiązuje zakaz używania pieców pozaklasowych, a nie wszystkich pieców węglowych, przypomina serwis Strefa Biznesu. Uchwały antysmogowe w tym zakresie dotyczą województw:

  • zachodniopomorskiego
  • kujawsko-pomorskie
  • wielkopolskiego
  • dolnośląskiego
  • śląskiego
  • lubelskiego
  • świętokrzyskiego
  • podkarpackiego
  • Palisz w piecu drewnem? Możesz dostać mandat. Sprawdź, jak go uniknąć
  • Jakie drewno jest najlepsze do ogrzewania? Kluczowa jest kaloryczność!

Jakim drewnem nie można palić w piecu?

Ogrzewanie domów drewnem jest popularne i opłacalne, zwłaszcza jeśli mamy dostęp do tańszych zasobów, np. własny las w przypadku rolników. Kluczowa jest kaloryczność, a tę różne gatunki mają zróżnicowaną.

Zapisy uchwały antysmogowej realizuje m.in. województwo wielkopolskie. Zgodnie z tym, co przyjął Sejmik Województwa Wielkopolskiego, zakazuje się stosowania najgorszej jakości paliw stałych np.

  • bardzo drobnego miału lub węgla brunatnego,
  • flotokoncentratu lub
  • drewna o wilgotności większej niż 20 proc.

W województwie śląskim już od 1 września 2017 roku uchwała wprowadziła zakaz spalania: węgla brunatnego, mułu i flotu oraz ich mieszanek, węgla o udziale ziarna 0-3mm powyżej 15 proc., biomasy o wilgotności powyżej 20 proc.

Jeśli drewno ma większą wilgotność, np. 25, zamiast poniżej 20 proc., można dostać mandat za jego spalanie. O kontrolach i karach piszemy tu: Kto może kontrolować piece i jak karać?

Dobrze mieć certyfikat suchości drewna. Jak długo suszyć?

Gmina Kramsk radzi mieszkańcom, by w celu zadbania o jakość powietrza, przy zakupie opału poprosić od sprzedawcy certyfikat jakości paliwa. Warto sprawdzić, czy wartości parametrów kupowanego paliwa są zgodne z zapisami uchwały antysmogowej.

Już w 2018 roku Urząd Miasta Gdyni wyjaśniał: żeby móc palić drewnem efektywnie i bezpiecznie, jego wilgotność nie może przekraczać 20 proc. Urzędnicy wskazywali, że zaraz po ścięciu zawiera ono średnio ok. 50 proc. wody, a to ma swoje konsekwencje:

Wilgoć zmniejsza jego wartość opałową, ponieważ część energii ze spalania marnowana jest na odparowywanie wody. Dodatkowo wilgoć zmniejsza temperaturę spalania, przez co wiele związków nie osiąga temperatury zapłonu i wylatuje wraz z dymem.

Dlaczego nie powinno palić się mokrym drewnem? Komu to szkodzi?

Trwa sezon grzewczy, a to oznacza, że do palenia w wielu piecach potrzebne jest również drewno. Warto jednak podkreślić, że chociaż jest odnawialnym źródłem energii, to jednak tylko wtedy, gdy…

Justyna Madan

Urząd radził, by drewno spalać nie szybciej niż po 6 miesiącach sezonowania, czyli jego suszenia. Jednak warto poczekać od 1,5 roku do 2 lat.

Jak pisaliśmy, od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje zakaz używania kotłów tzw. bezklasowych (poniżej klasy 3 lub bez żadnej klasy). Gmina Mosina (Wielkopolskie) przypomina, że miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (piece, kominki, kozy) zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i niespełniające ich wymagań będą musiały być wymienione do 1 stycznia 2026 r.

Źródło: msn.com

Loading

Reklama
Reklama